| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Am o problema, când vreau sa alerg, mi se intampla sa mi se pună cârcei și sa nu pot sa fac asta. Parca ceva ma oprește pe loc deodată. Parca mi se înmoaie și picioarele. La mers normal nu simt asa ceva. Care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Silviullet a răspuns:

Cauze pot fi o gramada. Dar inainte de asta
Faci incalzirea picioarelor bine inainte?
Incearca sa iti faci un ritm lent(sa nu ti propui sa faci 10km de ex), cat simti ca poti duce, atata faci.
Fructe (portocale banane kiwi etc.)
Nu dormi pe burta
Si frigul poate fi o problema (alege zile mai calduroase)
Poate fi din cauza ca ai stat prea mult la birou, muschii nu sunt invatati, iar cand mergi la alergat deodata poate aparea carcelul.
Dar cel mai importsnt lucru, incalzirea inainte de alergare(10 minute cel putin)
Bafta, si sa-mi spui peste 1 saptamana daca a mers.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de Magneziu in corp.
ia niste suplimente cu magneziu si carceii vor dispare.
sanatate multa!

| sierra1 a răspuns:

"se intampla sa mi se pună cârcei...mi se înmoaie și picioarele"

NU așa se manifestă cârceii. Eu cred că e demotivare (ca să nu zic lene)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema este legată de circulația în zonă.

| Drimmero a răspuns:

Lipsa incalzirii, adica alergi direct, vezi ca nu e ok sa faci sport fara incalzire, risti sa faci intindere musculara care e mult mai pacatoase, stai la pat, te chinui sa mergi.

| 1997onur a răspuns:

Bro circulația sângelui nu-i bună de asta mergi la medicul de familie sigur o sa afli ce ai poate este altceva poate într-o zi o sate alerge un câine ce o sa faci? laughing)) pe mine mau alergat câini dar norocul meu ca nu aveam carcel dar am simțit ca am o viteza mai mare ca ai laughing))