| InAnotherLife a întrebat:

Am o problemă cu un dinte. Am avut ghinionul de-a mușca dintr-o coajă de nucă când am servit un cozonac, iar asta s-a întâmplat prin luna ianuarie 2021. Mi-a creat o mică adâncitură în dinte, chiar dacă mi-am păstrat igiena orală întotdeauna, treptat am ajuns și la carie. Practic s-a format o carie adâncă chiar în locul ăla. Știu că am neglijat-o pentru că nu m-a durut, dar în ultimele două săptămâni am simțit disconfort la schimbări de temperatură, iar în ultimele 3 zile dureri ale dintelui (mă doare în dinte ca și când ar afecta pulpița). Acum dacă ating dintele respectiv cu limba, mă doare. Este un premolar, partea stângă. Cu partea stângă evit să mănânc pentru că mă doare acel dinte dacă îl forțez, acum mă doare de aproape 3 zile. Durerea nu e constantă, seara mă doare.

Simptomele: durere la schimbări de temperatură, durere la presiune, durerea ba stagnează, ba revine și se accentuează. Sper sa ajung repede la un stomatolog, tare mi-e că o să trebuiască să facă extracție. Din ce-am văzut în oglindă și pe cameră, doar o jumătate din dinte e afectată. Trimit în privat dacă e...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti chelner si ai servit un cozonac ce treaba ai tu? Ai mancat din cozonacul clientului? Daca ai "mancat" cozonac si ai patit ceva cu ce te putem ajuta noi? Mergi la medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic, fiindca acum va trebuii sa-ti omoare nervul sis sa-ti repare caria, inainte sa ti se sparga dintele si sa fii nevoit sa-l scoti si ulterior sa-ti faci implant dentar.
Pacat ca ai neglijat-o cand nu era mare lucru de facut, decat un pic de ceramica si astupat gaura, fara dureri si fara bani multi, cum va fi de data asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un medic stomatolog decide.

| Flavianadx a răspuns:

Da da trimite-ne ca mergem noi cu poza la dentist sa o rezolve. Adica tu nu poti s-o duci? laughing

| Valkyrie95 a răspuns:

Si ce raspunsuri astepti sa primesti?
Asta o sa iti fie invatatura de minte sa nu mai lasi niciodata o problema pana devine urgenta.La stomatolog se merge la control in fiecare an.
Fa-ti cat mai repede programare, nu "spera sa ajungi" de parca nu ar fi o prioritate.
Sper sa nu ai nevoie de extractie, sincer.