| micurutza2005 a întrebat:

Am o problema, de cateva zile mi-au iesit niste pete rosii numai pe picioare, initial am crezut ca m-a muscat o furnica sau altceva pentru ca s-a manifestat cu mancarimi, dar acum vad ca mai ies si altele si ma mananca, poate fi o alergie sau reactie a ficatului, nu imi amintesc sa fi mancat ceva de la care sa-mi iasa pete, de la ce poate fi si cum sa fac sa nu ma mai scarpin ca se fac mai mari asa? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Poate fi vorba de o intoxicatie, de o toxiinfectie alimentara, de o alergie, de o boala. Apropo, ati avut toate bolile gen varicela, oreon?

7 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

Ciudat! alergiile nu trebuie sa se manifeste pe tot corpul nu numai pe picioare?

| micurutza2005 explică:

Da am avut toate bolile de copii si scarlatina inclusiv.eu cred ca e de la ficat, ceva aliment, nu e eczema ca nu arata asa sunt mai multe pete rosii cat varful unui deget in zona genunchiului, si mai sus si mai jos pe pulpe si dr nu era azi la cabinet si mi-am luat un antihistaminic de la farmacie sper sa nu ma mai scarpin si sa ma calmez.

| YLLL a răspuns:

Petele rosii ( daca persista de ceva timp ) pot indica o iritatie sau o eczema in cel mai rau caz, sau probabil o reactie alergica la vreo componenta din care sunt fabricate sosetele.

du-te la medicul de familie si cere o trimitere la dermatolog pentru ca aceste pete rosii trebuie sa aiba o cauza, si evident trebuie sa scapi de ele.
Bye, bye; x
Mimilicous;*

| danutza a răspuns:

Posibil o alergie mergi la doctor pentru un consult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te duci la farmacie sa ii spui farmacistei problema ta... iar ea o sa stie ce sa iti dea...sau daca situatia se agraveaza.consulta un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu te-am muscat cu siguranta.=)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa ai alergie la ceva.consulta un dermatolog