| silviu_7255 a întrebat:

Am o problema de sanatate pe care o urasc foarte mult (alergie la polen si praf).
Tind sa spun ca se manifesta foarte urat, ochi rosii, inflamati, dureri de cap, stranut etc. As dori sa stiu opinia unui specialist sau a unui doctor in domeniu. Am fost acum cativa ani la doctor si mi s-a spus ca peste cativa ani se va remedia, dar e tot la fel. Daca va spun ca abia poti sa iesi din casa, ce sa mai zic.straight face
Astept raspunsuri serioase va rog frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| coliflor a răspuns:

Nu esti singurul am si eu, iau o pastila dimineata, pun ser fiziologic in ochi seara si evit sa stau mult afara acum primavara.

| alinutzy19 a răspuns:

Daca aflii ceva sa-mi spui si mie ca am aceiasi problema, iti propun sa mergi la alt doctor

| silviu_7255 explică:

Faza este ca e inca scoala si iti dai seama ce nasol e.
Hai ca in casa mai stai cum mai stai dar la scoala sau afara? straight face
Frate urasc boala asta laughing

| bobby_7474 a răspuns:

Primavara,vara,toamna,cind polenul isi face prezenta,f multi oameni,sufera de aceste simptome,fiind alergici la polen. Oamenii de stiint spun ca alergiile sint transmise genetic,si cind sistemul imunitar este slabit,poate aparea in perioada pubertatii f usor. Poti ameliora alergiile la polen,prin:medicamente ca:antihistamine,corticostereoizi,Ca(calciu),si cromolin pe baza de sodiu(pentru nas),apoi prin :evitarea surselor care provoaca alergiile,si prin intarirea sistemului imunitar,aici iti voi spune ceva naturist daca te intereseaza :alimente bogate in antioxidanti(fructe si legume intens colorate)alimentatie bogata in vit E,zinc,seleniu,pe urma infuzii din frunze de urzici uscate,care are un efect rapid care amelioreaza congestiile nazale si a stranutului, apoi infuzie din frunze uscate de patrunjel, care scade nivelul de histamina.Repetind aceste terapii sigur ca peste citva timp o sa ti se amelioreze disconfortul pe care-l ai,sanatate iti doresc,si fii perseverent cu terapia, pentru ca neglijind-o, alergiile se vor agrava si sensibilitatea iti va creste, devenind mai tirziu alergic si la alceva