| Fdss a întrebat:

Am o problema foarte serioasa. Am facut o prostie destul de mare zilele trecute dar imi doream mult. Deci stiti betele delimitatoare de la supermarket-uri (cele care separa produsele clientilor ). Un prieten a facut pariu cu mine pe 10 lei ca nu am tupeu sa fur un bat din ala. Zis si facut m-am dus la un supermarket si fara sa cumpar nimic m-am dus direct am luat batul si am fugit dar a inceput sa strige casierita la mine si in cateva secunde 2 gardieni ma prind deoarece credeau ca am furat ceva si ma duc intr-o camera. Eu le-am spus ca nu am facut nimic si am incercat sa plec fiindu-mi teama de Coronavirus chiar daca aveam masca si ei la fel). Unul din ei m-a pus sa ma dezbrac sa vada tot ce am la mine. (Am 16 ani). Chiar daca nu au gasit nimic toata operatiunea a durat vreo 10 minute. In plus m-au pus las si nr. de telefon la maicamea si mi-au dat amenda. Nu e asta mare problema dar azi maicamea a fost sunata si i s-a spus unul dintre pazinic are Covid-19. Intrebarea este daca am belit-o?

( Fara raspunsuri stupide si DA aveam declaratie. Si da stiu ca am facut o prostie VOI plati AMENDA)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum nu se mai știe cum se aplică legislația stării de urgență, după scandalul de la curtea constituțională legat de amenzi. Acel telefon primit acasă nu spune nimic.
Astfel cei de la supermarket alertează autoritățile sanitare.
Ele te convoacă ca spă testeze ca să vadă dacă ru ești infectat sau nu. Dacă nu eștim din acest punct de vedere nu au ce să îți facă, căci nu tu l-ai infectat.
Invers, fiindcă ai avut un contact apropiat cu un purtător de virus, ar trebui să mergi tu să te testeze, să se vadă dacă te-ai infectat tu sau nu de la el, dacă ar trebui să stai sau nu în izolare 14 zile, ca să nu infectezi pe alții. Dacă nu s-a făcut proces verbal pentru tentativă de furt, cu asta nu ai probleme. Deci se pare că cu belirea nu ai probleme.
Să ai grijă altă dată ce pariu pui.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Intrebarea este daca am belit-o? "

depinde la ce te referi, ești băiat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Are pălăria într-o parte, nu se știe.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din curiozitate, de ce ai ales să îți o postezi întrebarea la categoria "Sanatate"?
Eu cred că se încadra mai bine la "Legislație, Social...", nu? happy

| johnnny123 a răspuns:

Pai si ai castigat pariul sau nu? Doar asta era cel mai important lucru... in mintea voastra de copii care nu inteleg ca actiunile au si consecinte.

| JicaContra a răspuns:

Pentru 10 lei maica-ta a luat o amenda care, presupun ca e de cel putin 100 de lei
bine te mai duce mintea

si ai avut "placerea" sa fi dezbracat de gardieni fiorosi... presupun ca nu esti gay si placerea e intre ghilimele

in plus nu asa se fura, nu o sa iti spun cum, ca nu suntem la inchisoare sa facem schimb de "experienta", dar pot sa iti spun ca daca iei ceva si o iei la fuga e ABSOLUT EVIDENT, PENTRU ABSOLUT **TOTI** CA AI FURAT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ține-o tot așa. Eu as contesta amenda.
Fă-te de râs și în alt cartier, și astfel o sa devii bufonul orașului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a amendat?