| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Ieri cand urcam pe niste scari si era gresie pe scarile acelea, si nu stiu cum am alunecat si am dat cu gura de o balustrada (puternic), si la acel impact mia s-a spart un dinte de la jumate, mi-a cazut o jumatate pe jos, numai partea de sus mi-a ramas. Intrebarea mea este ce trebuie facut? Stiu ca trebuie sa merg la stomatologie, insa ce sa aleg? Astept niste raspunsuri cat mai bine explicate! DAU FUNDA!

P. S. Mentionez ca imi este un pic frica de stomatolog nu am mai fost de cand eram mic, si am cateva carii, insa vreau sa am din nou un zambet. (am 19 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bittersweet_8364 a răspuns:

Si mie imi este frica de dentist dar gandeste-te ca nu poti nici sa stai asa.Nu o sa iti faca nimic in plus fata de ceea ce le face altor persoane si ma gandesc eu ca totusi daca altii pot poti si tu. Cel care iti poate fii cu adevarat de folos aici este dentistul.Tot ce poti face este sa te duci la el, sa-i explici situatia si el o sa stie ce trebuie sa iti faca.Stai linistit ca se poate rezolva.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la stomatolog, bucata rupta de dinte se poate lipi.

| xl0llip0px a răspuns:

Pai daca tiai spart dintele din fata (la vedere) atunci singura ta speranta e stomatologul...nu trebuie sa-ti fie frica.rogi sa iti puna un fel de preparat care amorteste gingia si nu simpti aproape nimic (am uitat cum se numeste) daca nu e la vedere dintele.cred ca nu e mare tragedie...

| cal3star a răspuns:

Abh - este un pic cariat dintele care a fost rupt in doua, si nu prea mi-as dori sa il lipesc, mi-as dori altu nou (peste el)
xl0llip0px - din pacate este la vedere la foarte mare vedere, vreau sa ii fac coroana, sau nu stiu cel putin asa am citit pe internet...

| maixa a răspuns:

Dintele nu se poate"lipi"
solutia este sa mergi la medicul stomatolog, el iti va face o radiografie, va stabili daca va devitaliza dintele(va omora nervul) apoi iti va prepara dintele si il va acoperi cu o coronita metalo-ceramica sau total ceramica.