| ViataNuTrebuieIrosita a întrebat:

Am o problema "minora". Sunt foarte gelos(nu e vorba de fete) si invidios.De exemplu, daca vad prin satul meu un baiat/fata care are ceva nou si e apreciat de toti, incep sa imi smulg parul din cap findca e in centrul atentiei mai mult decat mine..sau..daca merg pe drum si vad un prieten/baiat(necunoscut) ca se plimba cu fete incep sa ma enervez si imi vine sa il iau la bataie si sa stau eu cu ele laughing. E foarte nasol, deci intrebarea mea este cum pot scapa de acest DEFECT umilitor si cu ganduri care ma fac sa imi doresc ..moartea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

De ce-ar trebui sa te uiti ce are altul, sa-ti doresti ce ce are altul? Pana la un punct e bine te motiveaza sa creezi ceva, sa inveti, sa muncesti mai mult, sa fi mai bun, mai civilizat, dar sa vrei sa le ai moca...lipsa de personalitate.Ai incredere in tine (iti lipseste), vezi cerintele tale, dorintele tale, nu ce au altii ai tu nevoie.

| ViataNuTrebuieIrosita explică (pentru Sihastrul):

Am incercat absolut tot ce ai zis tu, doar ca la mine nu prea merge chestia cu "increderea in mine", si stiu ca dorinta de a avea ce are altul e un pacat foarte mare, dar pur si simplu NU pot sa scap de el, orice as face.

| EdyyChill a răspuns:

Incearca sa te bagi bine cu toti, si sa fii in locul lor iar atunci nu vei mai avea acea problema big grin funda >big grin