| michel200 a întrebat:

Am o problema pe care o are cred ca toata lumea dar nu stiu cum sa o rezolv deoarece sunt dependent.problema mea este ca nu numai ca stau un pic ci stau cu zile este vorba despre ochi si cat timp ti poti tine in fata calculatorului eu am observat ca ochiul uman este aproape cel mai sanatos la unele persoane dar si cel mai slab asa ca nu stiu cum sa fac sa nu mai stau in faca calculatorului si sa es cu prieteni sau altceva si va rog nu ma trimiteti la doctor pentru ca am fost si mi-a spus ca nu am problema doar ca trebuie sa mananc morcoviwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Incearcasa stai mai departe de monitor.Da morcovii sunt buni pentru ochi deoarece contin betacaroten.

| Narcis2007 a răspuns:

Pai mananca morcovi!

| Roshketz a răspuns:

Incearca sa iti gasesti alte ocupatii, poti cauta un ONG. Iti spun din experienta proprie, acum vreo 2 ani calculatorul era cel mai bun prieten al meu.nu zic ca acum nu mai e, dar datorita activitatilor multiple, ne vedem mai rar big grin

| ClaudiaaMM a răspuns:

Incearca sa iti gasesti o activitate care iti place, in afara de calculator ex: fotbal, iesiri in parc. dar ceva distractiv pentru a reliza ca e te distrezi mai bine decat la calculator.Fa-ti tu singur un program. Cred ca pentru inceput maxim 3 ore la calculator e bine!

| Udarr a răspuns:

Lol auzi
fi atent
trebuie sa
fi atenttongue
nu sincer
nu sta atat in fata PC-ului si daca stai fa ceva util macartongue
maxim 3-4 h pe zi, zic eu ca ar fi perfect. Asculta-mi sfatul. Te va ajuta
XOXO

| kosmii a răspuns:

Iesi cu iubita sau prietenii in parca, la o cafea suc bere (ce vrei u) Daca esti destul de mare poti mege la sala.sau inscriete la ceva sporturi.sau pur si simplu du`te alearga singur(iti va face ft bine)citeste ceva.daca ai talent deseneaza. daca iti place muzica invata sa canti la vre`un instrument de ex chitara ii ft fain imediat vine primvara. poti iesi mai mult afara.fa`ti un hobby si tine`te de el.iti va ocupa timpu destul de mt sau daca ai caine iesi cu el...ce sa mai zic. poti face foarte multe. numai sa vrei.
Baftaa!