| TudorGeorge6660 a întrebat:

Am o problema, seara adorm foarte greu. Ce pot face ca sa adorm mai repede și mai bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe plan fizic, sau psihic, recomand sa nu stai pe telefon sau alte surse iluminate cu 30 de minute inainte de a te pune la somn, mai bine citeste o carte. Sau daca stai, sa nu ai doar lumina de la dispozitivul respectiv. Adica sa nu ai totul negru in jur si doar o sursa de lumina fix in fata ta, mai bine si in spate.

Pe langa asta, aeriseste camera fix inainte de culcare, cum te-ai pus in pat ai si inchis geamul.

Bea o cana de lapte cald sau rece (cu miere sau simplu), bea ceai de tei sau de menta, si chiar si apa, nu uita sa te hidratezi.
Si atunci cand te pui in pat, incearca sa nu te gandesti la nimic, pur si simplu sa iti simti tot corpul relaxat si sa te bucuri de starea respectiva happy

Numai bine! ^_^

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ești suficient de activ pe timpul zilei? bei cafea/energizante/sucuri ca și Cola? factorii ăștia pot influența.
Dacă nu faci suficient efort pe timpul zilei, seara nu ești suficiet de odihnit cât să poți adormi.
Eventual încearcă cu vreo oră înainte să adormi să renunți la uitat în ecrane și să citești ceva

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Suficient de obosit*