| cruellamaricica a întrebat:

Am o probleme destul de mare, acum cateva luni mi-a iesit ceva din vagin nu stiu exact ce e, arata ca un fel de carne care atarna in jos. Problema e ca acum a inceput sa se faca neagra si ma doare foarte tare. stie cineva ce e si cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista nenumarate posibilitati. Poate fi o tumora a vulvei sau a vaginului (benigna sau maligna), poate fi un prolaps al mucoasei vaginale (care să se necrozeze acum).
daca esti tanara si ai avut contacte sexuale neprotejate cu persoane fara analize la zi, este posibil sa fie niste condiloame (date de infectia cu HPV).
daca esti virgina, poate fi o malformatie genitala sau o tumora.
Daca esti mai in varsta si ai mai multe nasteri vaginale poate fi un prolaps al mucoasei vaginale sau o tumora.
In orice caz, trebuie sa te vada un ginecolog in cel mai scurt timp. Tratamentul este cel mai probabil chirurgical (de indepartare a formatiunii).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect/localizare şi de simptomatologie!

Trebuie să mergi URGENT la un control la medicul specialist ginecolog pentru stabilirea diagnosticului şi tratamentul adecvat ( probabil o intervenţie chirurgicală ).

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Ginecologie.

Toate cele bune.

| R3aLZz a răspuns:

Ai intretinut relatii sexuale?