| Raluca011 a întrebat:

Am o purcelusa de guineea big grin. are in jur de 4 ani si e 'insarcinata' pentru prima data. Va putea naste sau e prea batrana pentru a duce sarcina la termen?sadsadsad sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MuñequitaLoka a răspuns:

Nu-ti fa griji va putea naste happy eu am avut si a nascut. daca ai si mascul sa-l scoti din cusca cand se vor naste puiutii. tinei separat cel putin 2 saptamani happy

2 răspunsuri:
| paulaaaaa a răspuns:

Tinand cont ca ei traiesc intre 8-12 ani, nu o putem considera batrana, ci la varsta a doua. gestatia dureaza 2 saptamani si da, va putea naste singura, nu si daca are probleme de sanatate, dar trebuie separata de mascul deoarece acesta va manca puiutii

| AllmaGirl a răspuns:

NU!sad Ai putea-o pierde si nu exagerez, sansele sa traiasca sunt slabe la varsta asta daca e perima fatare! Prima fatare trebuie facuta inainte de implinirea de un an cand oasele sunt mai flexibile, acum oasele bazinului nu se vor putea dilata cum trebuie si vor muri atat mama cat si puii...din pacate nu am auzit deazuri in care mama sa reuseasca sa fete asa, insa sa ma tii la curent. La ce varsta ai luat-o? De pui mic sau nu e sigur daca a mai fatat sau nu?