| anonim_4396 a întrebat:

Am o rana destul de adâncă și mare, ce a făcut coaja. Trebuie sa evit sa ating cu apa acea coaja?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Trustmotorcy a răspuns:

Coaja unei răni este de obicei protectoare, nu mai este rană deschisă pentru a-ți produce vreo infecție.

Bacteriile se pot multiplica prin ajutorul apei, ca mai târziu să inflameze zona afectată, dar coaja acoperă pătrunderea lor. Mai bine când faci baie nu smulge coaja și nu-ți face probleme dacă se udă puțin, nu se întâmplă nimic.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Pana ce nu cade singura coaja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un proces de vindecare. Când va cădea singură, înseamnă că s-a vindecat.

| sopranaCadaverica a răspuns:

N-are a face. Atinge-o cu ce vrei tu. Ideea e sa n-o smulgi

| wowmentol2 a răspuns:

Din cate stiu eu, apa e necesara ..sau cel putin 100% nu e o problema daca atingi apa