| love_1877 a întrebat:

Am o valva deschisa la inima si respir greu, obosesc repede, ametesc.si la ekg mi-a iesit bine. ce sa fac? ce credeti ca poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ion2015 a răspuns:

Du-te la fundeni la sectia de cardiologie si fa ekg ecografie, holter

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o malformatie cardiaca. De obicei, genul asta de malformatii nu determina modificari EKG. Ar fi bine sa te vada un chirurg cardiovascular, pentru ca avand simptome, ar putea fi nevoie de o corectare a malformatiei. Genul asta de malformatii sunt cel mai adesea asimptomatice si permit celor care le poarta sa duca o viata absolut normala, dar, din pacate, la tine nu este cazul.
Pana ajungi la medic, hidrateaza-te bine, mananca cat mai putin sarat, nu fuma, nu bea alcool, cafea, ceai negru, cola, evita stresul oboseala excesiva, efortul fizic disproprtionat.

| Locaa a răspuns:

Acum cu canicula asta nimeni nu se prea simte bine si cred ca asta ar fi cauzahappy