| Cosmin3926 a întrebat:

Am observat ca la farmacie, o cutie de MaxiMag, cu 20 de pliculete, costa undeva la 20 de lei si contine 100% din valoarea nutritionala de referinta(VNR) (375g Mg) si 100%VNR vitamina B6. La supermarket, am gasit niste tuburi cu 17 comprimate efervescente de magneziu la cam 10 lei. Asta contine 107%VNR magneziu(400g) si 100%VNR acid folic, vitamina C, E, B1, B6 si B12.
Întrebarea mea e: sunt mai bune cele de la farmacie? Merita sa dau cu 10 lei mai mult pentru ceva care e mai putin? (mai puține vitamine)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Uită-te în primul rând, la câte grame de zahăr au fiecare dintre cele două vitamine. Uită-te unde sunt produse, dar mai ales ce alte vitamine conțin. De asemenea, ai grijă să nu iei mai mult de un comprimat pe zi.

| sierra1 a răspuns:

Intrebare specifică economiei de piață. ori de unde ai cumpăra, undeva este mai ieftin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia tu si cauta frumos la Farmacia Tei si mai discutam dupa aia... nu compara farmaciile "normale" cu supermarketurile, ambele fiind niste hoti.

| dannyel86 a răspuns:

Mai bine iei din farmacii. Ai, intr-un fel, garantia calitatii.
In supermarket se gasesc des produse de proasta calitate, la preturi de nimic, inclusiv vitamine sau alte asemenea.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mai bine mananci ciocolata neagra, e cea mai buna sursa de magneziu.