| laurahl_7225 a întrebat:

Am ovare micropolichistice care nu mi'au trecut in urma tratamentului cu anticonceptionale care a durat 6 luni. doctorita mi-a mai recomandat 6 luni de tratament, dar refuz sa mai continui tratamentul, mai ales ca vreau un bebe. e bine ca am luat decizia de a trece pe tratamente naturiste? oare imi vor trece chisturile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Mor pe tembelele astea care dau anticonceptionale la greu pentru asa ceva... le-as pune pe ele sa ingita 1 an si pe urma sa faca un bebe! Consulta un ginecolog adevarat si fa un tratament serios pe baza de antibiotice, antiinflamatoare si calmante. Fa ecografii si vezi evolutia lor. Daca vrei sa ai un bebe sanatos.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte riscant sa renunti la tratament dupa perioada minima (6 luni). S-ar putea sa ai noroc sa ramai insarcinata si lucrurile sa se normalizeze. S-ar putea ca boala sa recidiveze si sa fie mai greu de tratat. Tratamentele naturiste sunt complet contraindicate daca incerci sa ramai insarcinata (de la ultimul tratament naturist pana la sarcina trebuie sa treaca minim 3 luni).
Sansa cea mai buna de a ramane insarcinata o ai in primele 3 luni de la intreruperea anticonceptionalelor. Daca nu reusesti sa ramai insarcinata in lunile astea va trebui sa-ti monitorizezi foarte atent starea ovarelor si sa iei tratament foarte repede daca reapar chisturile, altfel poti ajunge la interventii chirurgicale mutilante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sufr de aceias boala si eu imi dores un bebe.cred ca ati trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi dores un bebe