| anaela_1467 a întrebat:

Am pe col 3 bubite mici ca niste negi.Doctorita din TGV mi_a spus ca necauterizate voi da in cancer(acum 5 ani) iar acum 3 ani la Cantacuzino si dc Zaharia si Nastasia mi_au spus ca nu inseamna nimic.Eu le simt in fiecare zi cand ma spal, credeti ca voi face cancer negresit daca nu scap de ele? am 30 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Din ceea ce ati expus diagnosticul este de polipi cervicali in general daca dimensiunea lor e mica si nu cresc nu necesita cauterizare, in azul in care acestia cresc sau determina aparitia altor manifestari dureri sangerare etc atunci este oportuna cauterizarea, in general aceste formatiuni sunt benigne si nu determina complicatii, se pot efectua biopsii (analiza tesutului prelevat din formatiunea respectiva ). posibilitatea de a se transforma in cancer este foarte mica, oricum va recomand efetuarea testului papa-nicolau este un test screening pentru depistarea cancerului de col, inaninte de a lua o decizie privind cauterizarea.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anaela_1467 explică:

Am fost la Cantacuzino pregatita sa le cauterizez dar dc. Nastasia dupa ce m-a controlat vreo 5 min a zis ca nu le gaseste nici nu vede asa ceva.am ramas in spital si am cautat-o pe dc. Zaharia, m-a controlat si ea si mi-a zis ca nu e nici o problema.In prezent una din bubite e ceva mai mare.

| elvisedy a răspuns:

Nu se stie.Depinde de la organism la organism.Am totusi o solutie sa scapi de ele si atunci riscul este minim.Adresa mea -elvisedy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua am niste bube gen negi ce sunt