| Lory37 a întrebat:

Am pielea foarte uscata pe labiile mari și la fosa vestibulara sunt roșie și pare a fi acolo în interior o buba foarte mica, uneori dar nu foarte des am mâncărimi, nu am scurgeri anormale.
De la ce poate fi? Chiar și la începutul actului prezint usturimi în zona aceea chiar dacă sunt uda, usturimea totuși dispare după 1 min 2.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Eu cred ca este vorba despre o inflamatiei a glandei Bartholin.Aceasta, imposibilitata de inflamatie sa produca secretii (secretiile sunt produse de peretii vaginali si glandele Bartholin), cauzeaza acea senzatie de usturime si uscaciune in acea zona in momentul penetrarii. Dupa cateva momente, timp in care au existat miscari de du-te-vino ale penisului, secretia vaginala produsa de peretii vaginali lubrifiaza si zona exterioara si disconfortul se reduce.
Mancarimile pot aparea si ele in cazul unei glande Bartholin inflamata, cu precadere inainte si in timpul sangerarii menstruale si in perioada fertila.
Desigur ca va trebui sa te prezinti la medic pentru a depista cauza inflamatiei si a primi tratament corespunzator.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Unde este mai exact acea "buba"? Daca poti localiza orificiile glandelor Bartholin (daca nu, cauta pe Google Image), poti identifica "buba" ca fiind in acea zona aproximativ sau unde este localizata mai exact?

| Lory37 explică (pentru Floridori):

Pai cam înainte de "întrarea în vagin" nu este în vagin, este in afara, pe partea stânga. Nu ii ușor de observat ii mica și roșie dar mancarimele pe care le am foarte rar sunt la labii

| Floridori a răspuns (pentru Lory37):

Eu cred ca este vorba despre o inflamatiei a glandei Bartholin.Aceasta, imposibilitata de inflamatie sa produca secretii (secretiile sunt produse de peretii vaginali si glandele Bartholin), cauzeaza acea senzatie de usturime si uscaciune in acea zona in momentul penetrarii. Dupa cateva momente, timp in care au existat miscari de du-te-vino ale penisului, secretia vaginala produsa de peretii vaginali lubrifiaza si zona exterioara si disconfortul se reduce.
Mancarimile pot aparea si ele in cazul unei glande Bartholin inflamata, cu precadere inainte si in timpul sangerarii menstruale si in perioada fertila.
Desigur ca va trebui sa te prezinti la medic pentru a depista cauza inflamatiei si a primi tratament corespunzator.