| Andreasx a întrebat:

Am probleme cu celulita,de ceva timp incerc sa scap de ea dar nu m-am tinut mereu(zilnic)de sport, daca faceam picioare azi ma faceam peste 3-4 zile, apa nu beam decat cand mi-era sete.Acum mi-am propus sa beau 1. 5apa si 2 cani de ceai verde,una dimineata una la pranz,sport zilnic, exercitii specifice si masaj cu ventuze vacuum.Prietenul meu a venit cu ideea sa imi faca masaj cu vacum zilnic.Stiti daca dauneaza masajul(30min sedinta)atat timp cat nu ma invinetesc si suport durerea? Eu as vrea sa fac dimineata30min si seara 30min ca sa actioneze f bine asupra zonei,combinat cu hidratare corecta, sport si alimentatie sanatoasa am sperante ca se vor vedea rezultate in felul acesta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sheiku a răspuns:

Uite cum sta treaba. Sunt memdic asa ca ia raspunsul meu ca fiind calificat, insa este doar de suprafata.
Iti dau niste repere generale: Ai nevoie de urmatoarele:
1) Sport zilnic min 20 min pe repriza, cam 2 reprize pe zi. Sunt adeptul intensificarii metabolismului pe reprize mai scurte, dispersate pe o zi. Fara pauze intre zile si nu te epuizezi. Nu cautam epuizare sau infometare ca organismul se adapteaza.
2) pentru piele ca aspect EXTERIOR cauta si cumpara ventuze d emasaj anticelulitic. La bucata sau la set: http://www.produsemasaj.ro/ventuze-pentru-masaj/
sau aici http://www.orientalmed.ro/ventuze-pentru-masaj/
Ajuta la drenaj limfatic si la aspectul specific granulat al pielii. O netezeste. Fa ritual zilnic sau cel putin la 2 zile 5 minute sub dus.
3) Alimentatia este vitala. Calculeaza un minim de calorii sa manaci. Se gasesc calculatoare in domeniu. nu te infometa doar supravegheaza CAT anume manaci.
Totusi cel mai important este CE manaci, mai mult decat cantitatea.
Cauta sa nu manaci conservanti ca retin apa in tesut, nu manca procesat mananca mai crud, bio, morcovi telina rase.
Nu manca paine, paste fainoase si zahar.
Foarte important: Somn suficient pentru ca daca nu dormi a doua zi intri in pofte mari pentru compensare energetica.
Apa multa cu o conditie fara sare sau conservanti sa nu fie retinuta in organism. fara apa.te imbolnavesti, treptat

| Andreasx explică (pentru sheiku):

Fac sport o ora pe zi(dar intr-o repriza nu in doua), ce-i drept ma cam epuizeaza.
Am ventuze, imi fac masaj cu ele la dis 5 min.Paine mananc 4 felii pe zi, mereu gasesc sa le combin cu oua ochiuri sau o felie de sunca slaba peste, fara parca nu pot.O sa incerc sa renunt la ea! Apa beau suficient, mananc echilibrat, zahar f rar.Probabil se vor vedea rezultate in timp, desi fac asta de 2 luni nu vad vreo mare diferenta.Merci pentru sfat!

| sheiku a răspuns (pentru Andreasx):

Regimul de sport e ok la tine.
Mancarea pare ..praf. 4 felii de paine este enorm iar sunca sigur nu este bio ci cu aitivi care te fac sa retii apa in tesut. Conservantii sunt vinovati.
Eu am slabit peste ceea ce am de obicei..si atentie ..am greutatea din liceu ( la o varsta destul de inaintata), cu postul intermitent. Adica dupa ora 6 nu mai mananc. pana a doua zi la ora 10 dimineata.

3 răspunsuri:
| smlltwnkd a răspuns:

Alimentatie sport masajul ajuta din nou si multa apa. Daca nu in caz contrar poti vizita ulterior un medic de specialitate pentru a ti da sfaturi personalizate