| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme cu memoria si concentrarea. Nu pot sa fac nimic. Spun sau fac un lucru si dupa o ora uit. Daca vreau sa-mi fac o imagine despre ziua de azi, nu-mi amintesc nimic. Nu stiu niciodata ce zi a saptamanii, data suntem, daca ma intrebi pe nepregatite in ce an suntem imi ia ceva timp sa-mi dau seama. Gandesc lent. E asa o ciorba in capul meu. Nu am rabdare sa fac nimic si sunt obosita tot timpul. Aaaa... ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| iFuckingHateYou a răspuns:

Flavotan ajuta persoanele cu probleme de memorie si concentrare.
Alimente care imbunatatesc memoria: Nucile si semintele, Fructele de avocado, Fructele de padure, Pestele gras, Legumele cu frunze verzi, Cafeaua.

| EaEmma a răspuns:

Buna!
Pentru imbunatatirea nivelului de concentrare, primul lucru pe care il poti face este sa stabilesti cauza dificultatilor de concentrare. Prin eliminarea motivelor si schimbarea stilului de viata, situatia se poate ameliora considerabil.

Modificarea stilului de viata - persoanele care se confrunta cu aceasta problema trebuie sa faca unele modificari ale stilului de viata, cum ar fi renuntarea sau reducerea aportului de alcool, zahar si cofeina.
O dieta sanatoasa, bogata in substante nutritive cum ar fi omega-3 si omega-6, considerate substante care stimuleaza activitatea creierului si ajuta la imbunatatirea capacitatii de concentrare.
Un somn de cel putin 8 ore pe noapte in mod constant, meditatia, yoga si tehnicile de respiratie pot reduce stresul si anxietatea pentru a ajuta o persoana sa se concentreze mai bine. La fel de utile pot fi exercitiile pentru creier (puzzle, sudoku, etc.).
http://www.sfatulmedicului.ro/......rare_10448

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Du-te odata la doctor. Poate suferi de alte probleme sau dezechilibre.

Dupa ce faci o serie de analize, o sa te trimita doctorul la psiholog/psihiatru daca este nevoie.

Reactiile tale sunt prea incete pentru a putea fi tratate cu chestii generice.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

nu baga pastile in tine! mananca carne oua etc, ai nevoie de beuri, fosfor magneziu etc, papa sanatos bafta