| Fallen1Angel a întrebat:

Am probleme cu somnul, nu pot dormii pur si simplu ma uit la tavan si ascult muzica, pana dimineata.Somnifere nu pot lua fara reteta, si nu mai sunt inscris la medic de familie.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În timpul zilei ce activităţi ai?
Seara la culcare bea un ceai de tei sau lapte dulce şi fă-ţi un program peste zi care să te solicite fizic şi psihic (bine, moderat nu la extrem!).
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Sunt convinsa ca tu compensezi lipsa somnului de noapte, dormind ziua. Ti-ai dereglat ritmul somn- veghe. Incearca sa nu mai dormi ziua deloc, sa faci miscare si sunt convinsa ca vei reusi sa dormi noaptea. Si renunta la ascultatul muzicii noaptea.

| Goofy77 a răspuns:

Ia cu o cana de lapte caldut seara si vezi cum este si nu dormi dupa amiaza prea mult ca altfel vb amandoi pe net pe la 3-4 dimineata

| Alien a răspuns:

Omul isi iroseste jumatate de viata dormind, nu ai altceva de facut, tu vrei sa dormi toata viata?
Dormi cand iti este somn daca nu iti este somn nu dormii nu iti afecteaza cu nimic daca nu dormi!
Corpul uman functioneaza pe baza de reactie chimica, reactia chimica nu oboseste!

| AdiSR a răspuns:

Poate nu ai destulă activitate în timpul zilei.

| Dan a răspuns:

Prietene, incearca sa bei seara ceai de valeriana cu tei, este bun pentru problema ta si citeste blogul de la user nr 3 de pe TPU. Un somn bun sa ai si mare atentie!

| AidaAmaranta a răspuns:

Numa somnifere sa nu iei! ştii dacă iei prea multe boabe deja devii obsedat.nu e voie! MAi bine citeş o poveste.sau...uitate la discovery pentru ca eu adorm repede daca ma uit la aiastraight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic psihiatru, in privat.

| chels95 a răspuns:

Inainte de culcare bea un ceai cald de tei sau musetel, sau fa putin sport inainte ca sa iti vina somn. Si muzica te poate ajuta dar ai grija sa fie relaxanta.

| chels95 a răspuns:

Bea un ceai cald de tei sau musetel inainte de culcare, fa sport ca sa iti vina somn si asculta muzica relaxanta.