| UnchiulRamiz a întrebat:

Am răcit. Fac și febra, am luat un algocalmin, dar nu a scăzut doar puțin febra. Parasinus pot lua? Am vorbit cu cineva sa îmi aducă Nurofen răceală și gripă, dar numai mâine îmi poate aduce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ai grija sa nu depasesti 4 grame paracetamol/zi. Sunt multe produse care contin paracetamol.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu amesteca de toate sa faci o salata, ci mergi numai pe Nurofen sau pliculete Theraflu.In cartierul tau nu gasesti nicio farmacie? Nu uita de fructe si ceaiuri. Daca dupa 3 zile febra nu scade deloc, mergi cat mai repede posibil la medicul de familie.Sanatate!

| UnchiulRamiz explică (pentru dullcat):

Locuiesc la sat și nu e mijloc de transport numai luni-vineri. M-am simțit prea rău azi, ca as fi mers la o farmacie. Îmi trece greu cu vitamina C, am ceva problema de sănătate. Ma îmbolnăvesc mai ușor eu

| dullcat a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Oh, atunci e foarte aiurea asa. Poate cineva dintre vecini e dispus sa te ajute?

| Madaxo97 a răspuns:

Poti să iei si parasinus, nurofen, ce ai la îndemână de răceală, dar nu le iei una după alta, de preferat la 6-8 ore o pastilă

| Mindfulness a răspuns:

Salut
Nu te îndopa cu multe pastile mai bine bea ceaiuri fierbinți cu lămâie,storci lămâie în ceaiuri și mănânci supe fierbinți sau ciorbe cu usturoi,ardei iute. Te hidratezi bine! Poți să îți pui și o cârpă cu oțet sa o înfășori in jurul picioarelor înainte de a te culca,la picioare e mai indicat decât pe frunte chiar dacă o să miroase a oțet. Eu am scăpat cu parasinus doar dar am luat și ce ți-am scris tie! Când am avut Covid am luat așa și am scăpat, era și eu să pierd bătălia după ce a pierdut o maică-mea! Usturoiul, ardeiul iute și ceaiul cu lămâie pentru mine a făcut minuni, nici nu mă puteam da jos din pat cu zilele. Poți lua și zinc și ceva pentru imunitate, e bine sa mănânci sănătos când ești răcit și ai febră.

| simplaexsistenta a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine iei vitamina C, iti trece repede. La febra bea un ceai de menta, pune-ti o compresa rece pe frunte si odihneste-te.

| trophin a răspuns:

Cei care racesc vara sunt cei mai sanatosi oameni

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ia doar paracetamol, nu are sens să iei atâtea feluri.

| DanyElla9 a răspuns:

Fă o supă de pui sau găină ce ai, pui la fiert, 4 sau 5 cepe tocate, o căciulie de usturoi tocată, 2 morcovi și niște spaghete la urmă. Mănâncă cald.