| florinflorinflorin a întrebat:

Am rahitism pronuntat la piept(sternul fiind crescut mai mult intr-o parte decat in cealalta)...Am fost acum cativa ani la medici si mi-au recomandat gimnastica medicala ...Nu m-a ajutat cu nimic.Eu m-am gandit la o operatie asa ca am hotarat sa va intreb daca stiti alte cazuri sau daca stiti la cine as putea apela sau daca este o idee rea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Si eu am asa ceva, pieptul deformat, daca port tricouri mai stranse se vede la pipt. Ma rog. acum 2 ani mi sa recomandat la fel. gimnastica medicala. Am fost de 3 ori si nu m-am mai dus.

In schimb am fost la sala, si m-am mai format putin. Cu timpu am luat niste proteine... iar am mai fost la sala. Si cam asa sa revenit la un punct esential.

Eram complexat de chestia asta big grin da era doar in mintea mea, la fel si la tine. Totul este in capul tau. TE poti considera diferit de resul:d si nu ai nimic de pierdut daca esti asa. Fa sport, e ndicat si mai pune ceva grutate ca sa se formeze pieptul.

Stai cill ca sunt altii si mai rau de atat. Eu am ajuns la punctul 0 - adica mi-am reveit in proportie de 80% si am scapat de operati prin felurile astea.

Deci se poate.

Bafta!

App, flotari, cate 30 pe zi, minim,

4 răspunsuri:
| justtrust a răspuns:

Da medicul meu mi-a recomandat ore de inot happy nu fa operatie am aceiasi problema medicul mi-a zis sa nici nu ma gandesc la asta happy

| denissro a răspuns:

Si eu am aceas problema am 18 ani si tot asa e partea stanga adica partea cu inima e mai in afara ca cealalta si eu m-am gandit la aceas cheste sa fac operatie dar la me e mai periculos pentru ca e pe partea cu inima si am zis ca n-are rost sa risc sa fac o operatie si sa mi se vada apoi cicatrice ca tot urat o sa arate la o adica si am inceput sa fac sala si ma tin in continuare de ea sa vad ce rezultate o sa am am fost si eu la doctor ca si voi si la fel meau zis si mie sa ma apuc de un sport sa stau la soare si cesti de genu... am uitat sa va spun ca am 180m si 70kg sper ca e bine sa am atat nu as mai vrea sa ma ingras ca mie imi place asa sa fiu mai slabutz nu gras dar as vrea sa imi treaca problema asta si sa se dilate cumva piept sa se lateasca sa revina la loc sau nu stiu ca ma gandesc ca daca se unfla tot aia e ca se unfla si partea care e in afara si o sa fie mai umflata ca cialalta si n-am facut nimic si m-am gandit sa fac exerciti pentru latirea pieptului si sper sa fie bine daca aveti voi vreo idee ziceti-mi si mie va rog

| florin584333 a răspuns (pentru denissro):

Sfatul meu este sa faci impins cu gantere din inclinat la 30-45 grade si niciun altfel de exercitiu pentru piept.(mentionez ca si eu am aceeasi problema ca si tine). Succes!winking

| florin584333 a răspuns:

Sfatul meu pentru tine este sa mergi la sala si la piept sa faci doar impins din inclinat (30-45 grade) iar cand lucrezi celelalte grupe de muschi sa te documentezi in legatura cu ce grupe de muschi mai dezvolta pe langa cea principala. La piept trebuie dezvoltat doar pectoralul clavicular, nu si cel sternal.