| Andreeamiruna67 a întrebat:

Am reușit in final sa merg la solar, am stat alaltăieri 5 minute și azi 8 si sunt foarte roșie, eu fiind albă de fel m-am ars puțin.
Ideea e ca nu m-am bronzat peste tot ca n-am stiut ca trebuie sa ma mișc in solar și nu m-am bronzat pe lateral și nu m-am bronzat de la sâni in sus, voiam sa ajung la o nuanță mai închisă dar sunt roșie.
Pe 1 am nunta, cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O sa faci cancer felicitari si mai stai la solar ca asa te cureti mai repede

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mi bine mergeai pe plajă la mare decat la solar, solarul este daunator pentru corp, ai facut o mare prostie

| Andreeamiruna67 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La mare am pățit același lucru, de fapt, mai rău
Mi s au umflat ochii și fruntea

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeamiruna67):

Am inteles, dar solarul este foarte periculos nu te juca cu sanatatea, da o in colo de nunta, vrei sa te bronzezi da cu autobronzant sau fond de ten pe corp dar nu te expune cu bună stiinta la pericole, de cancer numai scapi niciodata este nemilos si ajungi in pamint in chinuri groaznice, merită?

| mihai69 a răspuns (pentru Andreeamiruna67):

Înseamnă că ai alergie la radiațiile UV. Nu mai merge la solar!
Ia o cremă autobronzantă de calitate și rezolvi repede și fără chin.

| Andreeamiruna67 explică (pentru mihai69):

Am folosit mereu crema autobronzantă și m-am saturat sa arat Galbena, vreau un bronz natural.dar nu am când sa merg pe plaja

| mihai69 a răspuns (pentru Andreeamiruna67):

Cum ziceam: caută una de calitate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să stai la soare.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e bine

| haileewatson a răspuns:

Solarul (la fel ca si razele UV) provoaca cancer de piele. In Australia sunt interzise prin lege.

Nu mai bine te dai cu lotiune autobronzanta? In loc sa te expui la astfel de riscuri?

Acum ce sa faci? Da-te cu crema de arsuri solare.

| IonelaIasmina a răspuns:

Stai așa cum te-a făcut Dumnezeu.
Dacă te mai duci de multe ori..., riști să faci cancer de piele.
Sănătate!