| Available a întrebat:

Am si eu nevoie de un raspuns urgent. Pentru durerea de masea, acid acetilsalicilic este un medicament bun?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Da este bun, dar eu iti recomand sa iei Aulin actioneaza imediat si este foarte eficient mai ales pentru durerile de masea. Sper ca te-am ajutat.happy

8 răspunsuri:
| zuzaa_7068 a răspuns:

Da e foarte bun dar aplici numai in locul unde te doare

| dragos991 a răspuns:

Acid acetilsalicilic sau aspirina nu e indicata in durerile de masea,cel mai frecvent utilizate sunt Ketonalul, Ketorolul si Ibuprofenul(Nurofen, Paduden etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Aspirin%C4%83 da are efect minor mai bine du-te la stomatolog sau du-te la farmacie isi vor da niste sticulte le spargi ti lichidul la masea si trece DAR NU REZOLVA PROBLEMA

| MenInShadow a răspuns:

Este bun, dar actioneaza cam greu, adica o sa te doara vreo 10 min pana-si face efectul.
Alte tratamente bune, experimentate de mine, si care functioneaza cat de cat:
1. Lapte cald tinut la masea- Nu este un medicament excelent, dar iti mai alina din durere.
2. Usturoi mestecat si tinut vreo 5 min- Iti amorteste acea parte, si un timp nu mai simti durerea
3. Propolis- La fel ca la usturoi.
4. Fiola Algocalmin, foarte buna, isi face efectul repede, si pe lunga durata.
5. Pasta de dinti aplicata pe masea(doar daca maseaua este cariata)- Depinde de carie, poate alina durerea pentru un timp scurt sau lung.

| andrei1121 a răspuns:

User in greva (numi comvine sa va dau raspunsuri si eu sa nu primesc)

| Tania a răspuns:

Tador este foarte bun, tine efectul cam 7 ore. Acum depinde.
Dar cea mai eficienta metoda este mersul la dentist.

| Sabin91 a răspuns:

Da,dar mai este bun si ketonal-ul.

| Gabica a răspuns:

Da,dar actioneaza foarte greu.
P.S.tongueuteai sa scrii direct aspirinahappy