| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Un fir de par, asa cum a iesit din folicul, asa ramane mereu(ca grosime), pana la taiere/ pana la caderea lui?
Sau odata iesit din folicul, acesta se mai poate, de exemplu ingrosa, datorita faptului ca, comunica cu radacina si ii sunt transmise anumite elemente.sau ceva de genul?(ma refer strict la portiunea iesita deja, nu la cresterea unei noi portiuni mai groase)

Ca exemplu:
Eu am un fir de par de 4 cm in cap(sa zicem), care este tot foarte subtire.Aceasta parte iesita din folicul, va ramane mereu asa? Sau se poate ingrosa pe toata lungimea firului, prin anumite modificari sau schimbari?(mentionez ca este ignorata cresterea in continuare a unei alte portiuni de fir de par, in timp)

Sunt foarte curios.(ca de obicei)

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Tot.Eu a răspuns:

Poi sincer nu prea cred ca se pastreaza la fel deoarece. acum se folosesc diferite substante de dat pe par, placi, ondulatoare si alte chestii de astea si parul se deterioreaza. Asta ar fi parerea mea, desi nu m`am documentat de nicaieri. :d
Te pup.:* Vezi uwinking