| Kr0ne a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de cereale si slabit. Dimineata si seara bag cereale numite 'Fortza' si sunt cu fulgi de porumb. Cineva mi-a spus astazi ca cerealele astea nu sunt bune daca vreau sa slabesc. pentru ca fulgii de porumb se umfla in stomac. si e ca si cum as manca paine.

Aveti vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Daca te ajuti in cura de slabire,doar de cereale,nu prea ai mari sanse. Cerealele "Fortza",nu le consum,nu stiu daca au zahar,dar stiu ca porumbul,nu prea ajuta sa slabesti.
Consuma cereale cu tarate, orz, ovaz, secara, fara zahar.Cu lapte sau iaurt,impreuna cu putine stafide,curmale,smochine,nuci,alune,fistic,scoartisoara.
Toate cerealele(care sunt deshidratate),se umfla in stomac,deci dau senzatia de satietate. Poti face si terci din lapte cu cereale.
Este recomandat sa consumam paine facuta din faina integrala,cu tarate,graham,secara.
Dar fii atent/a la CE TREBUIE si CE NU TREBUIE,sa mananci, sa faci miscare, sport, sa te hidratezi(mai ales cu apa), daca vrei sa duci o viata sanatoasa, sa nu fii obez si sa ai kilograme mai putine.

| spynetchick a răspuns:

Contin foarte multi carbohidrati care daca nu sunt transformati in energie prin activitate fizica crescuta, o sa fie stocati de tesutul adipos. Deci prin urmare tesutul adipos va creste.