Întrebare recomandată | ariona a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru dna doctor. Am 42 ani si in aprilie 2012 am facut o histeroscopie in vederea extirparii unui fibrom uterin submucos. Dupa interventie, menstrele erau tot abundente.Nu am mai facut nici un tratament, pentru ca mi s-a spus ca, cu timpul, ciclul se ve regla si nu va mai veni abundent; iar de 2 luni nu mai am ciclu deloc, doar in perioada cand ar trebui sa-mi vina c.m. am doar o pata mica maronie.As dori sa stiu ce inseamna? Intru la menopauza sau sa fie vorba despre alt fibrom? va multumesc si astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu ştiu la care "dna doctor" vă referiţi, probabil la Adela Sidonia Rusu; NU ştiu dacă dânsa mai răspunde întrebărilor ( la momentul actual )...

Oricum, vom încerca NOI să vă ajutăm!

Am recitit întrebările puse de dvs. pentru a-mi forma o idee...

Înţeleg că în aprilie 2012 aţi făcut o Miomectomie histeroscopică ( vezi detalii la linkul http://www.romedic.ro/fibromul-uterin#semne-si-simptome ) în cadrul căreia s-a extirpat acel fibrom.

În această situaţie sunt posibile diverse recidive ( pot apărea alte fibroame ).

Ar fi fost INDICAT să se realizeze embolizarea arterelor uterine - vezi detalii la linkul :
http://www.drnechifor.ro/......mucos.html

http://www.drnechifor.ro/Dr_Nechifor_WebSite/Embolizare_fibrom.html

Într-adevăr, chiar şi fără tratament, ar fi TREBUIT ca menstrele să se scurteze şi să se reducă cantitativ - aş zice ( cam ) în maxim 6 luni ( de la extirparea fibromului ).

Deoarece la dvs. menstruaţia a continuat să fie abundentă ( înţeleg că pe toată perioada aceasta ), bănuiesc o recidivă a acelui fibrom sau EXISTENŢA altor fibroame ( posibil în altă zonă ) care NU au fost observate!

Totuşi, NU aţi precizat dacă s-a scurtat durata unei menstruaţii ( în urma extirpării acelui fibrom ).

Dacă s-a scurtat menstra ( la 7-10 zile ), chiar dacă este mai abundentă, poate fi ceva relativ normal.
Eventual, pentru a regla hormonal acest aspect ar fi indicat şi un tratament medicamentos.

De asemenea, NU aţi precizat dacă aţi mai efectuat alte investigaţii după Testul Papanicolau din aprilie 2013...

La acel test s-a identificat o "Inflamatie nespecifica" şi ar fi fost indicat a se depista cauza acelei inflamaţii ( o eventuală vaginită/cervicită ).

De asemenea, în ianuarie 2012 aţi amintit de 2 chisturi ovariene, dar NU aţi precizat ( ulterior ) dacă aţi făcut vreun tratament pentru acele chisturi, sau dacă au fost extirpate şi nici situaţia lor actuală.

Revenind la această LIPSĂ a menstrei ( din ultimele 2 luni ), sunt POSIBILE 2 situaţii :
* poate fi vorba de un simptom de premenopauză ( şi fibromul respectiv poate reprezenta un simptom ) - vezi detalii la linkul :
http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/premenopauza.html

http://sanatate.acasa.ro/......58603.html

* poate fi un "efect" al acelor chisturi ovariene ( dacă NU au fost tratate/eliminate ).

Oricum, atât timp cât NU mai aveţi o menstruaţia lungă şi abundentă, exclud existenţa unui alt fibrom.

Deci, se impune un NOU control ginecologic, o ecografie vaginală ( sau ovariană ) şi, eventual, alte investigaţii.

Toate cele bune şi multă sănătate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de un nou consult medical de specialitate.
Multă sănătate!
Pa, pa.