| LonelyGuy07 a întrebat:

Am si eu o intrebare serioasa si as dori sa imi dati niste sfaturi la obiect, chiar nu am chef de spam! In ultima perioada am luat foarte mult in greutate, dar partea nasoala e ca s-a depus doar pe burta, fara ca pana acum sa imi schimb modul de viata implicit alimentatia, doar ce in ultima perioada am facut un exces de alcool (bere) sa mi se traga de acolo, de la 65 de kg la un salt de aproape 80! Mentionez ca sufer de depresie severa de ani buni si de o saptamana am inceput sa am si insomnii. As mai lua in calcul si abstinenta sexuala, unde pana la varsta de 30 de ani nu am avut niciun contact sexual sa mi se traga de acolo, voi ce spuneti? Sa apelez la un doctor sa nu ma pomenesc si cu alte belele pe cap, de dormit adorm dar am dat fusul orar peste cap, adorm spre dimineata si ma trezesc la 14-15, am renuntat si la cola si cafea si tot degeaba! Parintilor nu le-am zis, dar probabil o sa fiu nevoit, nu stiu ce sa fac sincer cum sa mai scap de greutate si de insomnie! Multumesc de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SasukeCS2 a răspuns:

Alcoolul ingrasa (se depune mai ales pe burtica) si cauzeaza si insomnii mai ales cand esti depresiv. Depresia este o suparare si nu ar trebui sa bei alcool cand esti suparat pentru ca iti agraveaza depresia+insomnii. Daca nu faci sex, ar fi ok sa renunti si la autostimulare (laba), pentru ca din experienta proprie cand imi dau laba adorm mai greu si sunt depresiv si anxios, dar daca nu ma autostimulez devin mult mai nepasator si adorm in maxim 10 minute. Pentru somn poti incerca Nervocalmin (citeste si tu prospectul inainte sa il folosesti). Treaba cu mersul la doctor cand ai depresie/insomnii e ca o sa iti dea antidepresive si au efecte adverse precum luatul in greutate, impotenta sexuala si pot crea dependenta. Ceaiul de sunatoare este bun pentru depresie si nu are efecte adverse si nici nu creeaza dependenta. Poti sa incerci sa faci meditatia de respiratie 10-15 minute inainte de culcare, te ajuta sa iti eliberezi gandurile si te relaxeaza. Da ar fi bine sa vorbesti si cu parintii, daca te ajuta si iti ridica moralul e ok. Deci in concluzie:
-renunta la lucrurile care iti fac rau alcool/autosatisfacere (in cazul in care o faci) ca sa poti dormi mai bine
-consuma ceai de sunatoare in timpul zilei ca te face sa te simti bine si te ajuta sa infrunti depresia
-treci pe la farmacie si cumpara niste Nervocalmin ca sa te ajute sa adormi mai usor.
Tine cont de aceste lucruri si vezi daca ti s-a imbunatatit conditia. Atentie eu nu iti zic sa nu te duci la doctor, dar daca ajungi sa dormi 4 ore pe noapte e rau si o sa trebuiasca sa te duci ok? Ideea este ca ai spus ca adormi spre dimineata pana la 14-15, deci poti dormi in jur de 8 ore ceea ce e un semn bun, ce ti-am zis eu mai sus e ca sa te ajute sa iti reglezi somnul si sa dormi noaptea nu ziua.

| LonelyGuy07 explică (pentru SasukeCS2):

Mersi frumos, un raspuns care m-a multumit, ai o funda, o sa tin cont de sfaturi

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

MISCARE! Mergi pe jos minim 5 km pe zi, preferabil 10+! Nu vin cu sala sau alergat, pentru ca multi considera asta ceva prea greu/scump si de foarte multe ori se lasa. Mers frumos pe jos cam doua ore, una dimineata si una seara, asta se poate si nu exista scuze. Gratis, frumos, sanatos! Ingrasatul e de la sedentarism si calorii in plus care nu sunt consumate, nu are treaba cu sexul sau lipsa lui. Alcool, fainoase, zahar - astea da.

| protozoidzZOOM a răspuns:

Salut, iti înțeleg suferința, și eu am trecut prin problema greutății și prin stări nașpa.
TU ești actorul principal în viata ta, doar Tu te poți ajuta cu adevărat.
Sa le luam pe rand.
Greutatea... Știu e ceva nasol, dar dacă îți propui ca în 2 luni sa dai joi, habar n am 20 de kg o vei face și iti spun și de ce.
Pentru ca iti vei programa creierul, schimbarea vine odată cu tine, nu mai aștepta să vină cineva sa te ajute, oferă-ti ție mana de ajutor.
Cauta pe google rețete, clipuri cu exerciții, aplicații care sa te ajute.
Îți recomand DWP, o aplicație geniala, unde îți face un plan alimentar special pentru nevoia ta.
Măcar mergi efectiv plimbate pe afara cu căștile in urechi asa vei face mișcare și te vei și relaxa.
Pur și simplu noi ca oameni suntem făcuți sa evoluam continuu, slăbitul tot o evoluție este, gândește-te ce bine o sa te simți când o sa ajungi la greutatea ideala.
În legătură cu depresia, iti recomand sa mergi la psiholog sau sa cauți unul online.
Acesta te va ajuta foarte mult, dar și aici trebuie sa te ajuți tu. Înconjoară-te de persoane care îți oferă o energie benefica ție, căutați un hobby, fa ceva pentru tine.
O sa reușești, ai încredere în tine!
Ai spus ca ai și insomnii, probabil ca ești o fire foooarte gânditoare și te gândești pult când pui capul pe perna la chestii care te frământă, e ok cu toții trecem prin asta, sfatul meu este sa nu mai dai importanta gândurilor pentru ca ele nu reflecta adevărul, sunt doar gânduri asa cum apar ele dispar, privește-le dar nu le mai analiza, pentru ca iti faci ție rău.
Si ca să scapi și de problema cu ciclul de somn stai treaz odată 24 de ore și scapi 100 la 100.
Adica nu te mai culca de dimineață cand iti e somn, încearcă sa stai treaz pana seara gen la 8-9 și ușor ușor o sa îți revii.
Totul tine de tine, ai încredere cu siguranță ești o persoana minunata. Dacă vrei sa mai discutam eu sunt aici