| Marina011 a întrebat:

Am si eu o intrebareee! ma doare maseaua de 5 zile in continu de numai pot am loat: agocalmin fiola, ketonal fiola, nurofen 400, aulin la pliculet si tot nu imi trece ce mai pot lua repede vreau raspp ca numai pot de dureri pana in creier ce mai pot face sau ce mai pot lua ceva puternic sa imi treca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Tu stii ce faci cu pastilele alea? Acoperi durerea.Dar ea oricum revine, pana moare nervu. Depinde cat de rezistent este nervul.
Daca nu ai bani de dentist, trebuie macar sa faci rost de bani de antibiotice. Mergi la farmacist si iti va indica el niste antibiotice bune.
Cu siguranta vor avea efect.

| Marina011 explică (pentru SaveTheNature):

Am bani de antibiotice dar nu prea am de dentist :X

| Tania a răspuns:

Ia tador din cate stiu eu este foarte bun si iti opreste durerea cam pentru. 7ore.
In rest ce sa zic... durerea nu va trece cu nici o pastila pana nu ajungi la dentist

| Marina011 explică (pentru Tania):

Am loat si tador m-a lasat pe moment si iar ma loat ce sa mai fac nu stiu am sa iau amoxacilina :X Si asta e pana o scot :X

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru Marina011):

E nasol. caria ti.a atins nervul foarte mult. cel mai bine e sa mergi sa scoti nervul..si sa ti-o plombeze. n-are rost sa o pierzi. se poate salva daca nu are infectie la radacina.
daca iei multe antibiotice..altadata cand o sa racesti sau o sa ai alte probleme si esti nevoita sa iei antibiotice n-o sa mai aiba efect.
si o sa ai si probleme cu ficatul de la atatea pastile

| Marina011 explică (pentru ellaaaaaaa):

Asta stiu ca o am am probleme deja nu mai pot sa mananc nu mai pot de burta ma simt molosita ma simt de-a dreptu bolnava de 5 zile in pana acum

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru Marina011):

Imprumuta niste bani si du-te urgent. nu e de gluma.
eu in momentu de fata..ca am facut tot k tine nu voiam sa ma duc si asa. am ajuns la chestii grave
am jumate de barbie amortita k la anestezie..si s-ar putea sa raman asa toata viata. am 5% sanse sa scap.
si am fost nevoita sa scot o masea k aveam infectie. si am dormit 4 nopti in fund k nu mai puteam de durere. si a trebuit sa merg sa ma curete ieri..si am lesinat de durere k nu functioneaza anestezia la infectie.
deci dute..nu as vrea sa patesti k mine

| Marina011 explică (pentru ellaaaaaaa):

Ok mersi mult am sa fac rost de bani si ma duc nu chiar azi dar maine ma duc sigur:X multumesc tuturo celor ce mi-a dat un sfat :X

| HelloKitty20 a răspuns:

Ia Rovamicin 4 zile si nu o sa mai ai nicio durere.

| Marina011 explică (pentru HelloKitty20):

Am loat amoxacilina de vreo 2 zile si vad k ma cam incearca iar:X :** crying

| babyalexa a răspuns:

Ia oxacilina din 4 in 4 ore cum ti-a spus si Bughy_Bogdan_1995 pentru infectie iar pentru a ceda raoid durerea ia o pastila de solpadeina efervescenta(nu e antibiotic si se poate lua cand iei antibioticc)

| Pearl01 a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci o vizita la dentist! Fata draga ai luat atatea pastile si nu e bine pentru ca sunt puternice, iar daca nu ti-a trecut inseamna ca trebuie scoasa sau nu stiu. Nu mai sta cu durerea ca o sa ajungi la urgenta. Du-te la
stomatolog si-ti va spune el ce ai, de ce nu ti-a trecut si daca ti-o va scoate sau nu. Lasa frica de o parte si rezolva-ti problema. E vorba de sanatatea ta.

| pikaღ a răspuns:

Mergi la dentist e cea mai buna cale (imprumutate la prieteni)

| ellaaaaaaa a răspuns:

E cariata?

| Marina011 explică (pentru ellaaaaaaa):

Da foate mult este cariata mai am o parte mica ce mai e din ia in rest cariata toata

| Marina011 explică (pentru ellaaaaaaa):

Da este cariata mult

| nouamm a răspuns:

Zeama de cleste.

| Marina011 explică (pentru nouamm):

Cum adica explica-mi mai bine cum zeama de cleste? de care cleste? big grin:X

| catalina1121 a răspuns:

Mergi la dentist, e cea mai buna solutie.

| Marina011 explică (pentru catalina1121):

Imi momentul acesta nu am bani de dentist am inteles ca o masea costa 6 7 sute de scos big grin Alceva ce mai pot lua?

| catalina1121 a răspuns (pentru Marina011):

O palinca tare si o ti la masea.

| Marina011 explică (pentru catalina1121):

Dar nu am palincacryingcrying

| Bughyest a răspuns:

Oxacilina,amoxacilina din 4 in 4 ore asa am luat si eu si mi-a trecutbig grin

| Marina011 explică (pentru Bughyest):

Mersi mult chiar acum ma duc sa iau si eu mersi pentru sfat :X

Răspuns utilizator avertizat
| ionnelu a răspuns:

Ia niste Crusin sau Laxafran. O sa te faca sa uiti de durerea de masea. Sper ca a fost de folos.

| drMihaiAlbu a răspuns:

D.e.n.t.i.s.t!

| ucseili a răspuns:

Primul sfat: iti propun sa nu te mai gandesti! happy
Al doilea sfat: nurofenu e bun pentru dureri, si algozone.
Dar cel mai indicat ar fi sa mergi la un stomatolog