| r2d2 a întrebat:

Am si eu o mica mare problema, asa ca nu prea stiu daca este locul potrivit unde sa primesc niste raspunsuri concrete. Cu toate astea o sa incerc. Vi s-a intamplat vreodata sa va culcati cu fata la perna si 2 minute mai tarziu sa aveti impresia ca sunteti treaz, si cineva se uita la voi si ca ar vrea sa va faca rau, iar voi sa incercati sa va miscati sau sa tipati si nu putesti decat sa priviti si sa gemeti? Poate ca nu dar, senzatia asta nu am mai avut-o de cateva luni incoace pana acum 2 seri, unde la toate acestea s-a adaugat si faptul ca "acea persoana" care ma pivea m-a rostogolit din pat si cand a vazut ca incep sa tip (m-au auzit si parintii) sa ma rostogoleasca la loc si eu sa ma trezec. Ok... ce as vrea eu sa aflu este: am eu ceva sau aceasta senzatie pe cat se poate de reala are un nume? As vrea sa stiu daca mai exista cineva cu acesta problema. Si mentionez ca nu am fantome in casa =)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| ZOON a răspuns:

Deci sunt multe fenomene legate de vis daca ar fi sa ne luam dupa cosmarul de pe elm street am spune ca e cat se poate de real dar e posibil sa fi suferit o trauma in copilarie sau sa fi vazut o scena care te-a marcat, sau e posibil sa te lasi condusa de frica iar ia sa persiste, alta chestie ar fi da am avut astfel de vise de obicei cand ma temeam ca am sa raman singur fara parinti visam ca tot timpul ajungeam intr-un loc eram tinut de ceva nu stiu ce dar stiam ca e rau imi spunea ca le va face rau alor mei incercam sai avertizez tipam pana nu mai puteam dar parca nu aveam glas sau energie si ma trezeam urland dar odata ce-am mai crescut nu am mai vizat am mai avut prieteni cu vise asemanatoare daca problema persista eu te-as sfatui sa pui stapinirea pe visul tau sa te culci mai relaxat si asculta melodii ambientale e posibil sa fie si stresul acumulat... bye

| ZOON a răspuns:

E vorba despre un film despre un film de groaza in care un tip psihopat ce fusese ars (freedy)odata ce ii auzeai numele te speria iti intra in vis til controla si apoi te facea sa te sinucizi sau mureai in somn bine asteas filme daca am sta sa neluam dupa ele am ajunge la sectia boli mintale asa ca be happy =)

| brokxy a răspuns:

Sunt demoni...Nu,nu ti sa parut.Si eu am patit-o.Cred ca poate fi un succubus sau un incubus.Dar nu stiu.Astia provoaca senzatii mai ciudate.Demoni sexuali.O_O :)) Si nu nu sunt fantome. Poate ai stat tu pe langa persoane care au dea face cu satanismul, spirite etc.http://www.satanism.ro/2013/05/06/incubus-si-succubus-demonii-noptii/ Dar nu cred ca au fost demonii astia.Nu stiu.Tu stii daca ai avut simptomele de pe site.Eu le-am avut.Sa nu spui prea multor oameni n-or sa te creada.Demonii au obisnuinta de a intra in mintile oamenilor si a le pune indoieli in gandire.:3 Sper ca te-am ajutat sa intelegi.Cand e vorba de demoni si spirite lucrurile trebuiesc luate in serios.Nu cred ca te va mai vizita daca tu nu te vei gandi prea des la asta. Sper totusi sa te lase in pace.Nu-i prea placut.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Mda si eu am avut de vreo 3 ori chestia asta.stiu e groaznic! mai ales ca eu nu ma trezesc cand am cosmarul si continua..continua...continua numa ca eu nu puteam striga nu puteam face nimica cand m-am trezit am simtit ceva in spate ca si cum m-ar fi zgariat ceva

| RoxanaGhost a răspuns:

Şi mie mi s-o întâmplat la fel.Adormisem tot aşa, după ceva timp dacă visasem urât mă trezeam dar corpul nu reacţiona...Astea se numesc vise lucide. Odată m-am luptat cu mulchii pleoapelor din cauza somnului după un cutremur că visam urât dar asta-i altă poveste rolling on the floor

| stefi26 a răspuns:

Uite aici.visul este o a doua lume pentru fiecare in acea lume totul este posibil.deci posibil ca in acea lume sa fi foast privita dar o trezire brusca a provocat inbinarea celor doua lumui rezultand ceva neplauzibil.SIMPLU

| VranceanuTania a răspuns:

Stii si eu am o senzatie de frica aproape mai mereu. Poate ca situatia pe care ai trait-o tu si poate ca inca o traiesti se datoreaza unor lucruri : unele intelese, iar altele dimpotriva.Incearca sa renunti la unele lucruri care ar putea duce la aceea senzatie care o simti tu.Renunta la mancarurile picante seara, la filmele de groaza sau paranormalele(daca urmaresti asa ceva)si incearca sa uiti de ce ti se intampla si poate ca senzatia aceea o sa dispara.E doar sfatul meu, asa ca daca nu vrei, nu il folosi

| in2ishen a răspuns:

Cosmarurile sunt de obicei cauzate de mancarurile picatnte din cate am auzit, daca nu iti stapainesti singura visul eu te sfatuiesc sa mergi la pshiholog, oricum ce e cu elm street?

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru in2ishen):

Si de la dulciuri

| Yukki a răspuns:

Da se poate intampla oricui, de obicei daca iti este frca de ceva anume foarte tare sau daca ai vise urate sau se intampla sa simti ce ai simtit tu, cel mai bine este sa te duci la un preot! crede-ma ca eu am fost intro situatie mai rea decat tine.Fa ce iti spun ca va da roade

| a1234509876 a răspuns:

Sunt niste cosmare care se repeta.Nu trebuie sa te sperii.Doar vise.

| BibisorxD a răspuns:

Am patit si eu ceva asemanator. Am adormit cu fata la perna, ok.In 2 minute m-am trezit, constientizam ca sunt treaza, dar nu ma puteam misca, nici macar un deget, nimic. L-am vazut pe tata trecand prin dreptul usii camerei mele, si incercam sa il strig...dar nici asta nu puteam, pur si simplu stateam si priveam si nu puteam face nimic, corpul nu reactiona cu nimic. Am citit niste teorii 'stiintifice' care spun ca eu trezindu-ma asa brusc, creierul meu era in amortire, adica toate comenzile erau 'oprite' pe durata somnului [pentru a nu da din maini, picioare in timp ce dormeam], iar eu daca m-am trezit asa brusc, creierul meu inca nu isi reluase 'comenzile', dar asta e o teorie, as putea merge pe ea, pare destul de plauzibila...Probabil tu ai avut un cosmar ceva, iar cand te-ai trezit ai patit ca mine, doar ca in plus aveai si teama aceea cu care te trezesti dupa un vis urat, si ai impresia ca personajul din vis este si real. Altceva nu stiu ce sa iti spun.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru BibisorxD):

Wow si eu am avut visu asta te uiti si vezi prin pleoape