| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, de cativa ani stau in italia si majoritatea timpului l-am petrecut in casa la pc in afara de munca, toate astea pentru ca nu am prea multi prieteni aici si pentru ca nu prea am unde sa ies ca locuiesc intr-un oras cam mic, problema mea ar fi comunicarea de cand sunt aici nu prea mai stiu sa comunic cand sunt nu mai eu si cu o inca persona pur si simplu nu stiu ce sa zic nu am nimic in cap nu stiu ce subiect sa deschid, imi este mai usor cand sunt mai multe persoane si mai imi dau drumul la vorba glumesc etc, pana sa vin in italia eram mai comunicatic dar de cand sunt aici parca mi s-a inchis mintea parca nu mai sunt eu. Va rog ajutati-ma cum as putea sa imi revin din starea asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| marsel a răspuns:

Poti sa iti dai drumul la vorba intrand pe Chat-uri, iti faci multi prieteni virtuali; daca esti interesat da clik aici http://xat.com/sarut_ucigator_2011; Succes...

| aryana1991 a răspuns:

F sau baiat?

| ALYN47 a răspuns (pentru aryana1991):

Baiat

| later a răspuns:

Tu spui ca atunci cand esti cu o persoana nu sti ce sa comunici,dar cand esti cu mai multe persoane razi,glumesti,etc.
Ce glumesti in grup poti glumi si cu un singur amic/cunostiinta,gandeste-te ori ca sunt mai multi langa tine si spui o gluma, te amuzi(ai grija sa nu vorbesti dintr-o data "cu alte persoane" desi esti doar cu o persoana), ori cheama pe cineva daca nu pti asa.Cheama tu pe cineva afara,sau roaga acea persoana daca tu nu vrei.
Daca tot nu merge nimic cand esti doar cu un amic,dati o iubita,si vei vedea ca va fi mult mai bine.
PS: Vezi sa nu profiti de ea, tinand-o dupa tine si sa ii ignori vointele(adica cea de a avea si voi doi putina intimitatewinking ).
Sper ca te-am ajutat, bafta!

| ALYN47 a răspuns:

Nu mai imi dati Chat-uri ca m-am saturat de viata virtuala...

| ketanal a răspuns:

Si eu am avut cam aceeasi problema ca tine, tot in Italia, tot intr-un oras mic, nu aveam prieteni, nu aveam cu cine sa vorbesc si in plus sunt si timida din fire. Pana cand am cunoscut o persoana, care mi-a devenit amic, si cu el am inceput sa frecventam un local, acelasi local mereu, si cand te duci mereu in acelasi loc incepi sa cunosti clientii fideli, si te simpatizezi si usor usor, un cuvant astazi, unul maine am inceput sa stran amicitii. Si de aici si curajul de a iesi cu o singura persoana, si de a vorbi. Important e sa-ti creezi niste cunostinte si o sa vezi ca o sa ajungi sa-ti faci curaj si in afara companiei.