| alexyapink a întrebat:

Am si eu o problema.nu stiu cum sa ma las de dulciuri, mananc foarte multe dulciuri si am luat in grutate.toti din jurul meu ma critica nu stiu ce sa fac. aveti vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| glamour_5213 a răspuns:

Pai ai putea sa te speli ped dinti de fiecare data cand ti se face pofta de dulciuri, astfel, daca vrei sa mananci vei ramane cu gustul acela in gura. Iar dulciurile nu vor fi tocmai placute. sau inlocuieste dulciurile cu fructele tale preferate.

8 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Ai putea sa reduci cantitatea de dulciuri in mod treptat pana ajungi sa consumi doar 1 max 2 ori pe saptamana. Va fi o incercare destul de grea pentru tine insa daca iti doresti cu adevarat vei reusi.
De asemenea dupa ce mananci ceva dulce fa niste exercitii fizice astfel reduci din caloriile acumulate prin efort.
In cazul in care nu reusesti singura, cere sfatul unui medic nutritionist este singurul in masura sa iti spuna ce trebuie facut atat pe termen lung cat si pe termen scurt.
Mult succes,

| dulcik a răspuns:

Incearca sa mananci mai rar dulciuri sau daca vrei o ciocolata mananca doar 3 cubulete pe zi

| Miha a răspuns:

Inlocuiestele cu fructewinking
sunt si mai sanatoase si daca vrei sa dai jos fa abdomene, si un sport care iti place +o dietawinking

| ghitza_1232 a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructele. De fiecare data cand iti vine sa manci ceva dulce, incearca sa mananci un mar sau o portocala, sau fructul tau preferat happy

| hiphopbeatz a răspuns:

Citisem intr-o carte ceva destul de amuzant si fara sens pana am incercat si eu. cumpara-ti o ciocolata.care-ti place tie.imparte-o in asa fel incat sa-ti ajunga 5 zile. fiecare sa zicem 4 bucati le pui intr-o folei de aluminiu, in frigider sau dulap.atunci cand ai pofta de dulce, ai cum ar veni o portie, si asa ai si dulcele necesar, si putin. poti incerca sa mananci ciocolata neagra, deoarece este mai slaba in zahar.

pace!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Inlocuieste dulciurile cu fructe.

| inna_1376 a răspuns:

Cea mai buna e guma de mestecat fara zahar, crede-ma eu asa am reusit.

| Sheridanx a răspuns:

Cand iti vine sa mananci dulciuri mananca fructe.
Sau ocupa-ti timpul cu ceva...mergi cu bicicleta, plimba-te, citeste o carte etc.Cu timpul nu vei mai simti nevoia de dulce.