| Eusunt132 a întrebat:

Am sideremie 36.10, ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu ai specificat varsta, sexul si unitatea de masura folosita de laborator.
Daca ai sub 18 ani si rezultatul de 36, 1 este exprimat in mg/dL, esti in limite normale.

Daca ai peste 18 ani, sau unitatea de masura este alta, atunci si povestea se schimba...

| Eusunt132 explică (pentru Floridori):

Am 15 ani, 1.70 si uite: https://imgur.com/a/aktYnXD

| Floridori a răspuns (pentru Eusunt132):

Am sa te rog sa mai incarci o data, deoarece nu reusesc sa vad nimic din ceea ce inseamna analizele tale.

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Se vede doar o hemoglobina acolo.Hemoglobina este una, iar sideremia este alta analiza.
Hemoglobina este doar foarte putin peste limita normala, ceea ce nu este ceva atat de ingrijorator.
Cu sideremia nu am lamurit-o deoarece este importanta unitatea de masura folosita de laborator.De exemplu, in cazul hemoglobinei este folosita unitatea de masura g/dL.
Nu este tot una mg/dL, sau m UI/mL intr-o analiza, de exemplu.Este ca si cum ai compara aceeasi valoare de 36, dar una exprimata in dl. si alta in km.Nu au legatura.

| Eusunt132 explică (pentru Floridori):

Https://imgur.com/a/NljJ5yB uite aici tot ce ar fi de rau, oricum am Anemia feripriva si iau altrifer lds forte

| aaanamariaaa a răspuns:

Inseamna ca ai o carență de fier. Trebuie sa iei un supliment de Fier. Mergi la farmacie și ia ti un supliment cu fier dar și unul de vitamina C, ca va ajuta la absorbția fierului. Sa știi ca nu este de neglijat. Aceasta carenta o am și eu, a mea este 29, deci mai rău. Dar prin alimentație ( sa mănânci alimente bogate în fier ficăței, carne de vita/porc, mazăre, fasole, linte. Poți sa mai cauți pe internet. Dar în orice caz tu având carență va fi nevoie și de acest supliment de Fier