| Vreau sa mi se stearga contu a întrebat:

Am stari de voma in fiecare zi, sa fiu insarcinata sau s afie altceva? eu una m`am cam ingrasat si de o luna si ceva mananc doar o data pe zi si ce mananc f putin la scoala.nu prezint alte simptome, si parca dupa ce mananc imi trece

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manna a răspuns:

Buna! dupa explicatiile de rigoare, pot sa afirm cu siguranta ca eproblema in tractul digestiv! augmentin e antibiotic si in orice intrebuintare se recomanda pastile de diminuare a efectelor antibioticelor asupra ficatului si tractului digestiv in general! dar asa cum spui ca ai baut doar de 2 ori si ai vomat atunci banuiesc ca ai alergie la componentele augmentinului si anume la : ( crospovidona, dioxidul de siliciu, etc.) si aici apare "arderea stomacului ce inseamna ridicarea brusca a aciditatii, si digestia proasta a alimentelor! uite un link http://www.farmaciiledona.ro/......I3172.pdf, aici vezi la reactii adverse sau interdictii de intrebuintare, daca te regasesti in lista posibilelor cauze, atunci mergi imediat la doctor gastrolog, caci starea de greata si aciditatea innalta duc la insuficienta de alimentatie cu substane nutritive a organismului si iminent la rani stomacale sau disfunctii grave ale intestinelor! ai grija de tine! bafta!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Greata este un semn de sarcina, mai ales cand apare pe nemancate si este calmata de mancare. Dar nu este un semn specific si nici macar inalt sugestiv. Pot fi o mie de alte chestii, printre care cel mai probabil stressul de a fi insarcinata fara voie. Asadar, nu te baza pe asta, fa-ti un test de sarcina la minim 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat sau la minim 7 zile de intarziere a menstruatiei. daca nu poti folosi nici unul din aceste criterii, fa maine un test de sarcina din prima urina de dimineata dupa care repeta-l peste vreo 5 zile si, in ziua celui de-al doilea test, du-te la ginecolog, indiferent de rezultat.

| annie_9752 a răspuns:

Ciudat... ti-a intarziat menstruatia? Daca esti foarte curioasa, poti sa cumperi un test de la farmacie; oricum, nu pare a fi vorba de sarcina.

Mult succes!

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Fă un test de sarcina şi scapi de îndoieli. Poate fi şi de la stres

| Vreau sa mi se stearga contu explică:

Nu mi-a intarziat, de obicei imi vine cam asa de ex daca luna trecuta mi-a venit pe 8 luna asta mi-a venit pe 20 si ceva.asa imi vine mereu la o saptamana 2 de la data aia.decithinking

| Vreau sa mi se stearga contu explică:

Sa zic mai bine cum sta treaba, am fost racita la o saptamana dupa contactul sexual si etc am fost la doctor mi-a dat augumentin anttibiotice, cum luam pastilele le varsam, si am luat de 2 ori de 2 ori am varsat, si de atunci tot am simtome de voma, tin sa spun ca ma arde somacelu de mor cate`o data crying. din cate stiu simptomele unei sarcini se depisteaza mai trziu nu din prima saptamana

| Vreau sa mi se stearga contu explică:

Sau sa fie de la altceva? eu `m am cam ingrasat, si de o luna si ceva manac doar o data pe zi straight face, ma arde stomacelu, somnolenta, laughing dorm mult de cand ma stiu, adica dorm cand vin de la scoala 2-3 ore si seara adorm pe la 11-12. atunci cand am varsat eram racita si am luat mefdicamente, augumentin si am varsat pastila, a2a zi cand am luat`o iarasi aveam stari de voma.de atunci mi se trag starile de voma. nu cred ca aveau cum sa fie de sarcina ca nu trecuse nici o saptamana de la contact

| Vreau sa mi se stearga contu explică:

Sunt eleva, greata de la fite raised eyebrows carek suferi cu mandardawinking
ciclu mi-a venit big grin

| Mi$tiK a răspuns:

Poate e de aia ca mananci o data pe zi, iar daca vrei sa stii daca esti sau nu insarcinata, fa un test, ca sa fi sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti profesoara? fiindca zici ca esti insarcinata si mananci f putin la scoala. daca nu inseamna ca nu esti insarcinata, fiindca, doar esti ELEVA.si greata e ori de la fite, ori de la note.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie. daca ti-a venit ciclu nu ai nimic

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Cum sa fii insarcinata dack u inca te duci la scoala? ei bine nu pre stiu fa in test de sarcina

| emillie a răspuns:

Ginecologul te va ajuta mai bine decat noi, sau eventual un test de sarcina...