| anonim_4396 a întrebat:

Am stat ieri la plaja vreo jumatate de ora si acum ma mananca toata pielea.nu m-am ars.cand ma scarpin imi ies niste bubite mici rosii.nu stiu ce sa mai fac. m-am dat cu creme si tot degeaba.imi ie4s bubite pe tot corpul si ma mananca de innebunesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| julliano a răspuns:

Evita tot felul de creme, mai mult reclama de ele sa se vanda. Spui ca nu te-ai ars, dar pielea ta a fost supusa unui grad mic de prajire. Cu creme nu faci decat sa iti iasa mai rau acele basici, pentru ca pielea nu respira. Bioxiteracor spray, se gaseste in farmacii, l-am folosit cu succes oricand. Si eu credeam in leacuri babesti cu iaurt si mai rau mi-am facut mai demult. Iaurtul se usuca si iti produce numai cojite si iti crapa pielea mai rau. Asa mai bine incerci cu smantana ca e mai grasa. Dar acestea doar te calmeaza pe moment, nu te vindeca. Cineva scria mai demult ca sa bati albus de ou sa fie spuma si sa te dai. Acesta este foarte bun la arsuri locale, ca te arzi pe un deget, pe picior, etc de la foc. Acesta are si proprietatea sa calmeze si cea de a vindeca mai repede rana. Dar la fel, daca il folosesti pe suprafata mare si unde e pielea sensibila, se va usca si iti va crapa pielea. Deci spray-ul e cel mai bun. Si ai grija ca soarele nu mai e ca pe vremuri, de vreo 10 ani incoace emite tot felul de radiatii si nu mai e sanatos ca altadata, multa lume se plange ca nu mai poate sta la plaja cum statea odata cate o zi intreaga si nu pateau nimic. Fa plaja doar dimineata si seara, o jumatate de ora la pranz e destul ca sa fie nociva.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sacrifica un borcan de iaurt simplu, unge-te, stai nitel asa cu iaurtul ala pe tine (stiu ca e cam naspa) si pe urma fa un dus, dar nu te spala cu nimic aspru (burete, lufa...etc). Pui gel de dus pe mana, te speli usor si lasi sa curga dusul pana se duce.
Exista candva un spray, Bioxiteracor, care era tare bun. Nu stiu daca mai exista, ca eu nu ma ard...pe piele, dupa plaja!

| elena a răspuns:

Nu glumesc, unge-te/fa masaj/ cu iaurt gras... oricum acolo unde ai bubite se va coji pielea.

| Silvia a răspuns:

Nu te mai scarpina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iaurtul nu albeste pielea?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am zis Iaurt...nu clor. Nu albeste pielea, ci calmeaza mancarimile...mai ales daca e rece.

| DoctorG.Medic_legist a răspuns:

Ai grija cu statul asta la soare faca Crema de Protectie! Poate ai tenul mai inchis dar crema de protectie nu trebuie sa lipseasca! Da foloseste iaurt sau cumpara o lotiune ''dupa plaja'' cu efect calmant si racoritor si da-te cu ea, si nu uita ca maine sa te dai cu crema de protectie SPF20/30...
Ardnaxur1961 si Elena au perfecta dreptate in legatura cu proprietatile benefice ale iaurtului gras(eu am folosit si smantana grasa cand nu am gasit iaurt).
Multa bafta si sper sa auzim de bine!

| mioara a răspuns:

Da ti iaurt si neopreol

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Iaurtul te poate ajuta foarte mult. Daca se poate sa fie si rece e si mai bine happyNu te mai scarpina ca o sa fie si mai rauwinking
Succes!big grin

| madie a răspuns:

Incearca sa apelezi la clasicul iaurt, dar sa nu fie foarte rece, de preferat la temperatura camerei si un procent de grasime mai ridicat. Face minuni.Si am inteles ca e recomandata frectia pielii cu pulpa de rosie. E de-ajuns sa tai o rosie in 2 si freci pielea cu pulpa. Sper sa treaca! Te-am pupat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marga... zice bine ardnaxur1961 dar albusul de ou crede-ma ca face miracole. Bubitzele mici rosii sunt efectul dezhidratarii. Daca ai un cantar electronic care masoara Hidratarea te sfatuiesc sa il folosesti.

| angela_4910 a răspuns:

Daca nu iti trece senzatia de mancarime, consulta un dermatolog. Cazurile de fotodermatita sunt din ce in ce mai dese si trebuie tratate.