| anonim_4396 a întrebat:

Am tot corpul(mai ales membrele) plin de semene din nastere(puncte mici maro). Aceste semne imi vor crea probleme daca vreau sa-mi fac tatuaje. Adica daca ma tatuez prin zonele in care am respectivele semne exista riscul sa fac cancer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sa fac tatuaje daca ai puncte maro pe piele, putand fi alunite care sub nici o forma nu pot fi atinse, fiindca pot declansa cancere.
Traieste fara tatuaje, adica vrei sa ai o viata lunga si sanatoasa!

| awspam a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti dea un raspuns asa fara sa stie despre ce e vorba, vorbeste cu un dermatolog, el e specialist in problemele astea, pielea este un organ de protectie daca o luam asa, odata afectat poate sa isi piarda capacitatiile de aparare partial sau total, eu am tatuaje mie imi plac as spune sa iti faci dar nu vreau sa faci nimic de capul tau, toate bune

| giony54 a răspuns:

Da este risc sa faci cancer de la orice tatuaj si petele pe piele nu sunt din nastere este o disfunctie a ficatului.

| ralucaamariaa440 a răspuns:

Nu. Nu risti sa faci cancer. Mai bine, consulta un medic. Arata-i locul in care doresti tatuajul, iar il iti va lua analize la,, alunitele '' de acolo si iti va spune daca sunt cancerigene sau nu.
Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| NuSuntAlTau a răspuns:

Eu zic sa nu te risti.In plus am auzit ca nu mai poti face analize de ADN daca cumva ai o problema de genu: Cancer.
Oricum Multa sanatate in continuare! Doamne ajuta!