| anonim_4396 a întrebat:

Am tuse seaca cu ce as putea sa ma tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Didw a răspuns:

Ceau. Pai ai putea incerca sa iei un sirop(de portocale.sau de ce vrei tu); sa bei un ceai cald; a iei un Nurofen de raceala si gripa; ia un Septolete sau un Strepsils. cam astea suntmetodele. Sanatate happy

soothe
| soothe a răspuns:

Daca gasesti samburi de caise uscati fa-ti un ceai din 1/2 lingurita la o cana + putin zahar + coaja de la o 1/2 mandarina

| Tourniquet a răspuns:

Incearca siropul de Patlagina. Se gaseste la farmacie si nu e scump.
Bea mult ceai cu miere si lamaie. Incearca sa iei si cate o lingurita de miere de 3-4 ori pe zi, se va duce mucozitatea dupa gat.
Ia si un Trahisept cu miere si propolis.

Bafta big hug

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceaiuri calde indulcite cu miere de albine, sirop din muguri de brad(se gaseste la Plafar), sirop din ridiche neagra (se spala, se taie un capac, se scobesc ridichile si in interior se pune miere de albine sau zahar, se lasa pana se topeste zaharul sau mierea devine mai fluida si se consuma cate o lingura de sirop la 1-2 ore).

| tyana a răspuns:

Pentru tuse seaca iti recomand paxeladine(sirop sau capsule). Insa trebuie sa te vada un medic sa nu fie ceva pulmonar si sa ai nevoie si de antibiotic.Mai tarziu daca incepi sa expectorezi ia ACC200 sau un sirop expectorant.Numai bine!

| cucalic a răspuns:

Eu am luat mucosolvan si e ne-maipomenit

| procust a răspuns:

Depinde de cat timp ai tusea seaca, cati ani ai, fumezi? cel mai bine ar fi sa te vada un medic, cauzele pot fi multiple, o radiografie te ar putea lumina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eurospal e cel mai bun si eun acum tusesc secsad