| Ana9220 a întrebat:

Am uitat sa menționez ca am avut pana acum 2 nașteri ambele prin cezariana deci dacă sunt insarcinata după 8 ani as putea naște normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Teoretic da, practic nu! În primul rând, e vorba de vârstă. Două nașteri până acum, plus a treia după 8 ani, aveți, probabil, peste 35 de ani. Organismul nu mai are puterea unei nașteri naturale.
Tot cezariană veți face!

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul cert, precis si corect il poti primi numai de la medicul ginecolog in evidenta caruia te afli sau care a efectuat operatiile de cezariana. Fiindca existenta unei noi sarcini dar mai ales ducerea la bun sfarsit a acestei sarcini chiar si daca au trecut 8 ani de la ultima nastere, s-ar putea sa-ti creeze probleme chiar foarte grave. Trebuie sa te prezinti neaparat la medicul tau ginecolog care te are in evidenta sa, pentru a discuta cu el despre starea si situatia ta actuala. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Desi nu s-au facut suficiente cercetari pentru a demarca o limita aanumita a numarului operatiilor cezariene care pot fi facute in conditii de siguranta, medicii sunt de parere ca cele mai multe femei pot avea 3 nasteri prin aceasta metoda. Insa pentru orice femeie, este important sa stie ca fiecare operatie de cezariana, este in general, mai complicata decat a fost cea anterioara.
Pentru unele femei, riscul de a avea complicatii postchirurgicale cum ar fi infectia sau sangerari abundente, creste doar usor de la o cezariana la alta. Daca travaliul a fost lung si dificil inainte de prima cezariana, atunci la o a doua operatie ar putea fi mai putin extenuanta. Procesul de vindecare dureaza cel putin la fel ca si la prima, eventual mai mult daca apar/dezvolta complicatii.
In cazul femeilor care au ramas cu cicatrici interne importante, riscul de repetare a operatiei de cezariana creste substantial. In cazul tau medicul ginecolog trebuie sa-l stabileasca atat starea cat si capacitatea uterului de a mai suporta o noua sarcina dar si o posibila noua nastere prin cezariana, in ideea ca s-ar putea sa nici nu mai poti naste in mod natural.

| Andreeush a răspuns:

Riscurile sunt mari, mai ales dacă ai avut două sarcini prin cezariană până acum.
Medicul ar trebui să te sfătuiască care ar fi cea mai potrivită cale de a naște.
https://www.nastenatural.ro/nasterea-naturala-dupa-nasterea-prin-cezariana/