| Delia3455 a întrebat:

Am un baiat are un an el vrea în continuare să îl alaptez e ok să îl alaptez daca are un an mai ales seara daca nu îl alaptez nu adoarme.Voi ce ziceţi e ok să îl mai alaptez vreau nişte sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 1 an este deja suficient de mult alaptat, fiind recomandat sa opriti alaptarea, hranindu-l sanatos si natural, cu mancare variata!

| AliGab a răspuns:

Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda alaptarea cel putin pana la 2 ani. Eu recomand, din proprie experienta, intarcarea intre 2 si 3 ani

| ioana748 a răspuns:

E ok, incet, incet il intarci.

| Madaxo97 a răspuns:

Alăptează până la 2, 3 ani dacă asta vrei, nu te lua după gura lumii, sunt femei fare alăptează si mai mult. Poți încerca încet încet sa il înțarci până la 2 ani, nu te grăbi, îi dai mai multă mâncare solidă, lapte normal de vacă din comerț, si se va dezvăța de laptele tău. Al meu s-a autoînțărcat, nu a mai vrut el sa sugă pe la 10-11 luni, dar mânca suficientă mâncare, bea lapte batut chiar, sana, in loc să bea lapte dulce, nu îi mai plăcea, apoi i-am dat incet incet lapte din comerț, poți sa îi dai si tu dacă nu are vreo alergie.
Dacă suge decât la culcare, poți încerca sa folosești suzeta, sau sa te dai cu ceva cu gust nasol pe sâni ca să nu ii mai placă gustul si nu o să mai vrea.

| Cipi1212 a răspuns:

E cam mare băiatul tău pentru alăptat. Trebuie înțărcat.