| Anonim_9586 a întrebat:

Am un bebe de 2 luni si nu are scaun de 2 zile. Ce ceai sa-i dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii face cumva vreun ceai concentrat sa ii iriti mucoasa stomacului, fa-i un ceai foarte usor de musetel sau apa si mergi cu el la medic imediat

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cand copii mei erau mici, medicul mi-a spus sa folosesc supozitor cu glicerina pentru copii, sau o bucatica de sapun de toaleta. Dupa introducerea supozitorului sau sapunelului trebuie tinut in brate apraximativ 5 minute (pe cat posibil culcat) si cu o mana tinut strans de ambele fese. De regula dupa 10-15 minute sau chiar mai repede copilul are scaun.Mai este o metoda cu introducerea termometrului in anus cu miscari rotative dar pentru asta trebuie sa ai o oarecare experienta, eu am cinci copii. Daca nu te descurci, mergi la medic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pune-i un supozitor cu glicerina dupa indicatiile Constantei Proca, iar daca nu are scaun in maxim o ora dupa asta, du copilul de URGENTA la pediatru (intr-un serviciu de primiri urgente pediatrie).

| doinisor a răspuns:

Incearca un ceai de chimen.