| Corina556 a întrebat:

Am un bebe de 3 luni am observat ca încep sa îi dea niște dințișori și plânge. E normal să îi dea dinți la 3 luni? Ce sa fac sa nu mai plângă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare. Nu este neobișnuit să-i dea câțiva dințișori la vârsta asta. Plânge fiindcă erupția dentară este dureroasă. La farmacie găsești mai multe tipuri de gel calmant, cu care să-i dai pe gingii.
Mergi și la medicul de familie, să-ți prescrie niște antitermice, eventual ceva supozitoare cu algocalmin pentru copii și Smecta sau ceva similar pentru reglarea tranzitului intestinal. De multe ori bebelușii fac febră și diaree când le dau dinții.
Sănătate multă!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa ceri sfaturi parintilor dar asa este cand renunti la ei pentru un iubit. Acum puteai cere sfatul mamei tale.

| Madaxo97 a răspuns:

Normal nu prea e dar se mai întâmplă mai rar să apară dințișorii și așa devreme, sunt cazuri și când bebelușii se nasc cu tot cu dinți sau le apar în primele zile de viață. Mergi cu el la medic să îți recomande ceva să îi dai pe gingie să îi mai calmeze durerea, sunt geluri speciale pentru așa ceva. E posibil să îți facă și febră, să ai în casă mereu antitermice, nurofen sau panadol sirop.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu de la ce vârstă apar dinții la bebe dar plange când îi apar dinții. Probabil că îl doare.

| 4blaire4 a răspuns:

Du-te cu el la medic.

| Giulia911 a răspuns:

D-ul la medicul de familie

Răspuns utilizator avertizat
| SigridLyngstad a răspuns:

Nu cred ca se poate considera anormal. Mie mi-au iesit la patru luni