| Draghici_Simona_1969 a întrebat:

Am un bison havanez de 3 ani si l-am tuns scurt de tot acum se scarpina mereu are plelea anchisa nu pot vedea bubite sau poate din cauza schimbari samponului si blanita langa testicule are culoare roscsta ce sa-i fac sa nu se mai scarpine sau sa-mi dau seama ce are

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Sunt multe motive pentru care se poate scarpina. Fiind dupa tuns, unul poate fi anxietatea, nu ii place asa cum este acum. Si samponul poate fi o cauza, ii poate provoca o alergie. Incearca sa il speli cu ce il spalai inainte.
As crede ca blanita are culoare roscata pentru ca se linge mult acolo. Ii poate apare acel roscat si in jurul ochilor cand ii are iritati.