| SimonaBubu a întrebat:

Am un defect fizic, adică merg cu un picior cam strâmb și cam rade lumea.Cum să fac sa nu mai merg așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu contează trupul, care este trecător, ci sufletul!
Cine râde la urmă, râde mai cu folos!
Nu băga în seamă, vorbele nimănui despre dizabilitate!
Uită-te în ochii persoanei și spune-i așa: "te-ai pus vreodată în locul meu, să vezi cum este să râdă cineva de infirmitatea ta?".

| RAY a răspuns:

Mergi la un reumatolog, iar el stie ce trebuie sa faci, solutii exista, poti ascunde asta, doar sa vrei sa cauti

https://www.softstarshoes.com/......you-think/

| zilog a răspuns (pentru RAY):

Crezi că nu a fost peste tot!?

| RAY a răspuns (pentru zilog):

Nu stiu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Modul în care pășești, este modul în care corpul își găsește echilibrul în mers. Poți să te corectezi cu exerciții de mers. Asta poți face la o sală de sport, cu sprijin cu o mănă pe un spalier sau acasă cu un sprijin cu o mână pe masă. Poziționezi piciorul drept, și faci astfel exerciții de mers așa cu el, până îți corectezi mersul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Legat de primul aspect, nu lua lumea in calcul. "Gura lumii este atat de mare, incat nu o astupa nimeni".

Legat de acel defect, numit de tine, ar trebui sa mergi la un control la un medic, pe partea de ortopedie.
Acesta sigur o sa te ajute.

Pe langa asta, nu uita sa faci exercitii mereu, sa ai o viata activa si sa mananci sanatos happy

Mai poti incerca si la o clinica de terapie posturala, la chiropractica, kinetoterapie, si chiar la sedinte scurte de masaj si "pocnit" oasele in zona respectiva. Chiar ajuta.

Fara sprijin medical, in funtie de varsta, este mai greu de tratat. Deci nu ezita. Mai bine mai devreme.

Iti urez numai bine, si stiu ca o sa fii bine! ^_^

| anonimg a răspuns:

"Cine asupreşte pe sărac, batjocoreşte pe Ziditorul său" (Proverbe.14:31)
Și lipsa sănătății se poate încadra în versetul de mai sus.
Și dacă cel Ce locuiește în cer este batjocorit, cu cât mai mult acela care locuiește pe pământ! Dar va veni ziua când batjocoritorii își vor fi dorit să nu se fi născut.
Tu deci n-ai de ce să te îngrijorezi.
Sfatul meu este sa mergi la medic.

| Celcestietot a răspuns:

Tu mergi cum poti, parerea unor asemenea oameni nu conteaza.

| zilog a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=g38s6qLa6qU
Sunt clipe in viata ce dor ca si o rana
Sunt clipe de disperari adeseori
Sunt clipe cand visul usor ti se destrama
Si cauti zadarnic in jur un ajutor
Sunt clipe cand multe poveri prea greu te apasa
Furtunile acestei lumi fara zavor
Dar nu uita vine o clipa odata
Cand vom zbura dincolo de nori

Cand incercarile-s prea grele
Si nu stim cum se vor sfarsi
Mai este doar putina vreme
Si cel ce vine va veni
Chiar daca viata-i mult prea cruda
Si te intrebi cat va dura
Ce mai conteaza o secunda pe langa vesnicia ta

Sunt clipe in viata cand gusti dezamagirea
Si vezi adevarul ca e mult prea amar
Sunt clipe cand nu poti gasi in tine puterea
Si schimbi clipe de viata in clipe de jar
Sunt clipe cand multe poveri prea greu te-apasa
Si esti cu fie ce pas tot mai obosit
Dar nu uita ca-n curand tu acasa
Langa Isus te vei odihni

Cand incercarile-s prea grele
Si nu stim cum se vor sfarsi
Mai este doar putina vreme
Si cel ce vine va veni
Chiar daca viata-i mult prea cruda
Si te intrebi cat va dura
Ce mai conteaza o secunda pe langa vesnicia ta
https://www.youtube.com/watch?v=WECx1ykqG64

| zilog a răspuns:

Eu aș lua-o de iubită dacă ar fi MODESTA credincioasa iubitoare buna gingasa dulce cuminte iar vorba ei să fie dreasă cu sare.
Si orice om normal la minte si-ar dori-o dacă ar fi o fată normală care să nu fumeze să nu bea și să asculte rock blues jazz să mai pună mâna pe 100 de cărti pentru ca să ai ce să vorbești cu ea de la legi până la cum funcționează celula hepatica sau nefronul sau neuronul sau cine stie ce lucru cum s-a format petrolul carbunii, Socieatatea ca sistem si actorii sociali, fizica chimie electronica,
SI SĂ IȘI CÂȘTIGE SINGURĂ PROPRIA EI EXISTENȚĂ SĂ NU FIE O FANDOSITĂ CARE SĂ IȘI DORESCĂ CA TOATE DOROBANȚISTELE MANELISTE SĂ FIE ÎNTREȚINUTE!

Mai ales dacă ar avea o meserie dinasta nobilă gen juristă avocat judecător contabilă polițist procuror dentist
orice ceva de genul acesta care sa fie respectat in scocietate
atunci ar fi si mai atragatoare.

Ca să ofere o garanție partenerului ei de viață că nu vrea să fie un parazit social. CI UN AJUTOR POTRIVIT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Defect de fabrica nu ai ce sa faci te acepti așa cum ești lumea care rade zrade de prostia lor z nu e deloc frumos și moral sa razi de un om cu handicap

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este moral, nu este inteligent omul care rade de o asemenea actiune. Asa le este in gena de fel acestor persoane, ce sa le faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu când văd un om că suferă sau e chinuit mă apucă mila, alții rad pe seama asta, da gena și bună creștere nu au fost educați... Tocmai că gunoaiele astea sunt apreciate în societate cine se aseamănă se adună

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni sanatosi aleg binele. N-ai ce sa le faci, cine se asemana se aduna, prost la prost trage. Sau poate ca le-au mai explicat parintii pe acasa si ei chiar nu au nicio vina, dar cand pana aici iti este limita, poti sa ii si desenezi si tot nu va pricepe, o tine tot pe a lui, in ciuda faptului ca este vizibil incorect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

De mine râdeau niste fete aveam atac de panica eram speriat și ele râdeau deci lucrurile astea se întâmplă frecvent la noi nu e o noutate mai dai și de mutații genetice de astea e inevitabil.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sau se intampla si sa nu faci absolut nimic si sa fi la locul tau, iar apoi ii vezi pe unii ca se uita la tine si rad. Mi s-a intamplat mai demult ceva de genul, eram si cu altcineva. Cand a inceput sa rada cu privirea atintita catre unul din noi, ne-am uitat unul la altul (eu si cu acea persoana), iar apoi simultan la specimenul acela fantastic, niciunul nu intelesese de ce a reactionat asa. Sunt in societate tot felul de comportamente bizare de-a dreptul, acestea nici nu se compara cu experienta mea cel putin. Astia apar ca in materialele lui Chills (YT), pe neasteptate, si cateodata te mai si sperii de ei, personaje din legende urbane. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

rolling on the floor chiar mai făcut să râd ahaha

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și de taicămeu vitreg râdea niste țigani și are probleme grave cu piciorul de abia merge ..asta e mentalitatea Românilor și a țiganilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să le fie de bine.

Știi când este un om liber? Atunci când nu mai ascultă părerea lumii. Nu vorbesc de critica constructivă, ci de cea destructiva.

Dacă te vei uita atent la oamenii care te jignesc, vei vedea că aceștia de fapt nu jignire vor să-ți transmită, ci amintirile unor șocuri emoționale suferite de ei înșiși ii fac să jignească si să piseze pe alti suferinzi.

Dacă te vei uita atent la comportamentul lor, pentru ca mai mult ca sigur, nu doar cu tine se poarta astfel, vei vedea că răsuflă ușurați. Aceasta denotă faptul că au acumulat ură față de un om, un eveniment tragic trăit de ei, si cauta să-și verse mizeria pe primul venit.

Acești oameni sunt și foarte inculți de altfel. Pentru ca nu cred ca un om citit ar găsi satisfacție in a umili sau a rade de cineva. E un diavol mai degrabă un astfel de, haide să-l numim om.

Eu zic să nu-ți pierzi vremea cu asta. Sunt multe alte lucruri de făcut in scurta asta viață.
Câte si mai câte poti face.
Pentru asta trebuie sa te deconectezi de la sursele murdare si cele care te storc de energie. Dacă nu acum, cu timpul te vor stoarce. Pentru că te vei adânci in starea asta.

Si nu in ultimul rand, permite-mi să-mi manifest compasiunea si înțelegerea fata de suferința ta.

Iti urez toate cele bune!

| Feitan a răspuns:

Frate ce om normal rade de defectul cuiva, iti dai seama ca daca cineva chiar rade neironic de tine e un terminat (si nu zic asta ca sa te consolez sau ceva +)).