| bestfully a întrebat:

Am un frate mai mic care nu poate sa inghita pastile. I-am cumparat Coral D (calciu cu vitamina D si magneziu), capsula. Intrebarea e daca ii scot praful, si i-o dau, mai are efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sorinL1 a răspuns:

Da, are efect. Eventual poti sa ii cumperi pastile efervescente de Calciu + Vitamina D + Magneziu si poti sa le dizolvi cu apa.

| Amorezatul a răspuns:

Au efect mai rapid dar se elimina la fel de rapid! poti sa le pisezi linistit. Important este praful din ele ci nu invelisul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heyhappy da. asa eram si eu candva si am reusit sa inghit in sfarsit capsule marilaughing nu scoate praful ca nu o sa poata sa-l ia nici macar in gura pentru ca are gust ciudat si desigur ca nu o sa-si mai faca efectul deoarece cand o inghite intreaga ajunge in stomac cu tot cu ambalaj(capsula aia care o inchide.) si acolo se topeste dar daca el inghite doar praful nu o sa ajunga deloc binewinking
eu am reusit sa inghit pastile astfel: eu am de facut un tratament pentru sttomac ca am probleme cu el si nu am avut ce face decat sa invat sa inghit pastile(capsule) mari si cu chiu cu vai am reusit sa le inghit procedand asa: am mestecat o bucatica de paine si peurma am bagat pastica in gura si apoi dupa ce inghiteam beiam apastraight face acum cantitatea este mai mare dar eu asa credeam ca inghit numai mancare laughing si acu le inghit normal ca toti oameni doar cu apa...:X pana la urma trebuie sa invete ca ce-o sa faca in viataza.
te pupic si vezi poate reusesti sa-l faci sa inghita o amarata de pastilawinking... funda?:X

| w1NNNd a răspuns:

Da are efect! chicror1@ asa cersetor esti? de obicei pe unde te vad numa funda cersesti :-J

| EN21 a răspuns:

Da am incercat si eu, si a mers