| anonim_4396 a întrebat:

Am un loc de munca foarte obositor si nu-mi ajung orele de somn(8-9). Ce sa fac? Timpul nu-mi permite sa dorm mai mult si ma simt foarte obosita mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa renunti la obiceiuri obositoare, gen TV, calculator, fumat, alcool, sa dormi mult in week-enduri si sa mananci cat mai sanatos (nimic de tip semipreparate sau conserve cumparate, totul gatit in casa sau proaspat). In timp, te vei obisnui. Cand am inceput sa am un job foarte greu si sa muncesc mult, eu, care dorm foarte putin, am avut cam 18 luni in care m-am tarat in fiecare zi de oboseala. Apoi m-am obisnuit si desi sufar in fiecare zi de nesomn, ma simt om si reusesc sa fac fata fara sacrificii majore (dorm cam 5 ore pe noapte si muncesc cam 16 ore pe zi)

| 23partyboy a răspuns:

In conditii normale un adult are nevoie de 7-8 ore de somn si nu mai mult, starea de anxietate poate fi determinata de un numar extrem de mare de cauze, asa ca va recomand adresarea unui medic de familie

| Remus13 a răspuns:

In fiecare seara cand te culci, roaga pe cineva din casa ta sa-ti faca un masaj la umeri, pe spate si la gat sa te relaxezi, sa bei un ceai cald cu miere sau lapte si adormi fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| viavo a răspuns:

Salut iti recomand ca inainte de culcare sa consumi o cana cu lapte cald 35 40 de grade temperatura,care i-ti va adanci putin somnul, avand un efect de somnifer si daca e posibil tot inainte un masaj la umeri si la spate vei dormi ca impuscata si vei avea un somn linistit, odihnitor si nu in ultimul rand ti se va parea mai lung de 8 ore

| viavo a răspuns:

Eu dorm aproximativ 3 ore pe zi 8 9 sau 10 ore sunt la lucru si restul la pc sau prin bucatarie sau stiu eu si alea 3 ore imi ajung pentru ca le dorm bine, acest program il am de peste un an si sunt sanatos tun dar nu e recomandat un somn asa de scurt va recomand 8 ore dar bine dormite

| greenmoon a răspuns:

Dormi cu cap!
Pe mine una mă energizează o plimbare în aer liber...
Tu poţi apela şi la nişte vitamine. Mergi la o farmacie (una mai vizitată, cu experienţă, nu unde zac toate farmacistele,, minore", tâmpite, care îţi dau în loc de Ampicilină, Amoxacilină! - avui o experienţă neplăcută cu una) şi întreabă de vitamine, putând chiar să îi ceri un sfat. Sau, şi mai bine, un medic de familie! Epuizarea nu e sănătoasă...

| Sp3c7oR a răspuns:

Iti recomand sa te trezesti cu o ora mai devreme si sa te duci sa iti faci un dus cat de cat imbietor! Daca bei cafea fa-ti dar sa fie mai tare si ia o guma Airwaves Extremebig grin! Sigur o sa reusesti asa!