| Mariuszee a întrebat:

Am un punct de grăsime sub piele lângă tâmple de câteva luni și de curând mi-a copt (mi-a ieșit albeata)dar la câteva zile s-a inrosit.am tot încercat sa l storc în speranța că va" ieși tot"și acum mi s-a umflat foarte tare zona aceea. Știți vreun remediu pentru dispariția acestui punct de grăsime sau măcar pentru diminuarea umflăturii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu este grav.....pansament cu rosie si miere, dupa care dispare!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Crema cu marul lupului, dar din scurt, incearca o compresa cu iod cateva minute dimineata/seara, sau un plasture cu o felie de usturoi. Crema la care ma refer e asta - http://www.magazinuldesapunuri.ro/......-galbenele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vizitezi un medic. Nu mai incerca sa il spargi pentru ca se poate infecta si apoi cine stie ce faci. Du-te la medic si va rezolva el

| T2LS a răspuns:

Atunci când "spargem" un coș în speranța de a scăpa de el, este foarte important să ne protejăm de bacteriile deja aflate pe mână (este inevitabil să nu le ai), de la contactul cu lucrurile de prin casa, cu persoane și așa mai departe. Am avut un caz în familie: fratele meu a spart un coș lângă tâmplă, un caz asemănător, ca a doua zi jumătate din partea stângă să îi fie umflată. Adică, locul s-a infectat și asta duce la inflamarea locului respectiv. Nu sunt medic specialist, dar recomand vizitarea de urgență a unui medic pentru că problema poate fi gravă și poate ajunge în zonele sensibile (creierul) și riști o moarte.