| andutz a întrebat:

Amandoi bunicii de pe tata au murit de cancer cand eu eram mica, abia un an (cred), oricum eram mica. Tata e perfect sanatos (are 39 de ani) si eu am 13. Cred ca bunicul a murit din cauza unei alunite, nu stiu sigur, in orice caz de cancer. Este posibil sa am si eu cancer?sad Mi-e frica. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aty91 a răspuns:

Nu cred ca ''cancerul'' se mosteneste. Stai linistita.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai o viata sanatoasa, riscul sa faci cancer este extrem de mic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru început este bine ca tatăl tău să facă anual markerii tumori iar tu mult mai târziu.
Nu este nimic sigur cu gena care transmite cancerul la urmași. Toți ne naștem cu ele, sunt în noi, dar inactive.
Nu te teme și bucură-te de viață. Ce vrea Dumnezeu aia se întâmplă.
Pa, pa.

| snowflake a răspuns:

Cancerul de san (mamar) se mosteneste.
stai linistita si nu te lasa preocupata de asta happy

| Dienuka a răspuns:

Esti prea mica pentru a iti face asemenea griji. Cancerul are si caracter ereditar, dar in general numai in 5-10% din cazuri. Se face in special datorita unui stil de viata nesanatos. Prin urmare este bine sa ai o viata organizata din toate punctele de vedere si sa stai linistita. Sa stii ca nu exista familie care sa nu aiba in istoric cancere sau boli cardiovasculare. Fiecare persoana este unica, prin urmare nu va avea exact acelasi lucru ca si alta.
Nu mai sta cu frica si bucura-te de viata frumoasa pe care o ai la aceasta varsta.

| Parmalat a răspuns:

Doamne la ce te gandesti si tu sad
In primul rand bunicii tai aveau o varsta. In al doilea rand cancerele sunt diferite si nu se stie (la toate) cauza aparitiei. Deci daca ti-e frica de ceva anume - informeaza-te (intreaba medicul de familie, el stie sa-ti explice lucrurile la nivelul tau de intelegere), dar nu te gandi la modul general fiindca iti faci foarte mult rau si te gandesti degeaba.
In al treilea rand lucrurile depind mult de tine: daca nu fumezi, nu bei, incerci sa mananci sanatos si duci o viata ordonata ai toate sansele sa fii sanatoasa si sa traiesti mult.
Iar in al patrulea rand sa nu neglijezi doctorul; tu esti prea mica, dar de pe la 25 de ani e necesar sa-ti faci analizele generale in fiecare an ca sa se poata interveni la timp in caz ca apare ceva, iar dupa 50 de ani cand riscul e mai mare se mai fac si niste analize mai specializate.
Daca nu-ti iese din minte problema asta, intreaba-ti parintii exact ce diagnostice au avut bunicii tai si informeaza-te despre diagnosticele respective (iti recomand medicul de familie pentru ca pe net nu vei intelege totul); cand esti informata, sentimentul de nesiguranta dispare.