| Ayame17 a întrebat:

Anticoncepționalele interacționează cu alcoolul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar sunt amandoua toxice pentru ficat, asa ca pe perioada tratamentului cu contraceptive trebuie sa consumi cat mai rara alcool (mai rar de o data pe luna) si niciodata mult (o gura de ceva tare sau o jumatate de pahar de vine sau o sticla mica de bere maxim)

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Da! Nu ai voie alcool!

| Ayame17 explică (pentru Azµre):

laughing am 18 ani, deci am voie legal sa consum alcool, dar am "simtul masurii" si nu am de gandsa cad pe sub masa, sau ceva de genul asta. Multumesc oricum pentru sfat happy

| Azµre a răspuns (pentru Ayame17):

Oricum ar fi nu e indicat să consumi, citește prospectul ai să vezi că scrie negru pe alb a nu se consuma alcool.

| Ayame17 explică (pentru Azµre):

M-am uitat pe prospect si nu scrie nimic de alcool, de aceea am pus intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Da,interacţionează,este total exclus alcoolul!
Te pup!

| July739 a răspuns:

Nu stiu.

| Răspunzătorul2000 a răspuns:

I-a anticoncepționalele cu alcoolul si daca faci spume la gura inseamna ca e bine.

| Ayame17 explică (pentru Răspunzătorul2000):

laughing ok merci de sfat-acum stiu ce trebuie sa fac in cazul in care as vrea sa ma sinucid