| Roncea_Oana_1980 a întrebat:

Anticoncepționalele pot crea fibrom uterin? Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu stiu de fibrom, dar cheaguri de sange si probleme circulatorii, sigur ca da. E trecut in prospect.
https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_14801_28.11.22.pdf

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Anticonceptionalele pot declansa anomali in corp declansand chisturi ovariene si mamare, fibroame uterine, tumori sau chiar cancere.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Depinde de generația lor. Dacă au hormon mult, e posibil. Dar cele mai recente au mult mai puțin hormon şi nu ar trebui să contribuie la fibroamele uterine.