| Tessy a întrebat:

Anticonceptionalele trebuie luate doar de la o anumita varsta? Cine le poate recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei se recmanda anticonceptionale fetelor care au menstruatii de minim 2-3 ani. Le recomanda ginecologul sau medicul de planning familial.

daniela
| daniela a răspuns:

E bine sa le ei atunci cand sunt recomandate de un ginecolog

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ti le recomanda medicul... Eu nu ti le-as recomanda la nici o varsta... Au prea multe reactii adverse... Mai bine foloseste prezervativul. Citeste de curiozitate un prospect de la ele...
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=767

| machupicchu a răspuns:

Daca doresti numai o informare... tasteaza pe net : 1. riscurile anticonceptionalelor, 2. Anticonceptionalele si ficatul, 3. anticonceptionalele si riscul de cancer, 4. anticonceptionalele si rinichii, 5. anticonceptionalele si dischinezia biliara... si vei constata ca trebuie sa mergi la medicul ginecolog, unde vei face teste de sange si endocrinologice si unde ti se va prescrie impreuna cu anticonceptionalul respectiv un protector hepatic. La perioade de 3-6 luni va trebui sa verifici functionalitatea si structura ficatului, pentru ca, daca s-au produs modificari importante, medicul va recomanda tratament adecvat pentru tratarea acestotra, sau sa decida chiar intreruperea administrarii anticonceptionalelor...etc.
sanatate.

| Psihoyounger a răspuns:

Medicul, banuiesc.

Psihoyounger

| SweetCandy a răspuns:

Medicul, nu le lua dp urechehappy

| alexdop21 a răspuns:

Pai nu cred isi au rostul la varsta de 12 ani, ideea este ca anticonceptionalele sunt bune si la prevenirea unei sarcini nedorite dar si in ajutorul problemelor hormonale. Cel mai bine du-te la un medic ginecolog si iti va spune el!

| danutza a răspuns:

Hmm.normal ele pot fi luate dupa ce si-a facut apatitzia menstruatia tongue

| danutza a răspuns:

Aparitzia *

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionalele luate de la o varsta frageda dauneaza sanatati.De recomandat ti le poate recomanda o prietena noi de pe TPU, dar cel mai bine ti le recomanda medicul ginecolog. El stie care ti se potrivesc
O zii buna in continuarewinking